12.01.2017, 00:00

Samsung čelí škandálu. O akciách rozhodne súd

Šéf spoločnosti je obvinený z korupcie, investori značke naďalej veria.

prípade potvrdenia obvinení z korupcie sa bude musieť súčasný šéf Samsungu, I Če-jong, vzdať svojej funkcie.
Zdroj: Reuters

Juhokórejský Samsung začína nový rok škandálom. Polícia vyšetruje šéfa spoločnosti I Če-jonga pre podozrenie z korupcie. Tá mala siahať až na najvyššie miesta v prezidentskom paláci. Če-jong sa pritom vedenia technologického giganta ujal len pred dvoma rokmi hneď po tom, ako jeho otec nemohol pre zdravotné problémy firme naďalej šéfovať.


Iróniou je, že na juhokórejské pomery závažný škandál sa hospodárskych výsledkov spoločnosti dotkne len minimálne. Ani oveľa závažnejší škandál s horiacimi modelmi Galaxy Note 7 nedokázal Samsungu príliš ublížiť. Podľa prvých odhadov by ich čistý zisk za posledný kvartál minulého roka mohol dosiahnuť až 7,8 miliardy dolárov.

Korupcia na najvyšších postoch
Nový šéf Samsungu sa mal snažiť podplatiť Čche Son-sil, ktorá bola dôverníčkou prezidentky Pak Kun-hje. Cieľom bolo využiť jej vplyv pri vyjednávaní kúpy textilnej a chemickej spoločnosti Cheil Industries Samsungom. Cheil Industries sa fúzii bránila, nakoniec k nej však s podporou štátu a prezidentky aj tak došlo. Z fúzie má podľa juhokórejských úradov profitovať práve rodina mladého šéfa Samsungu.

Akcie spoločnosti sa vzhľadom na ďalší škandál výrazne nepohli a napriek závažnosti celej kauzy pokračujú

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.