12.01.2017, 08:50

Ceny ropy rastú. Ukázalo sa, že OPEC v decembri znížil ťažbu

Ceny ropy rastú. Ukázalo sa, že OPEC v decembri znížil  ťažbu
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa dnes ráno mierne zvýšili po prudkom náraste v stredu (11. 1.), kedy si polepšili najviac za takmer 6 týždňov. Americká WTI sa obchoduje nad úrovňou 52 dolárov (49,51 eura) za barel.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s februárovým kontraktom sa predával po 52,32 dolárov. To bolo o 7 centov viac ako v stredu na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt si počas stredy pripísal 1,43 dolára alebo 2,8 percent a uzavrel na 52,25 dolárov za barel. To bol najprudší nárast ceny americkej ropy od 1. decembra 2016.

Marcový kontrakt na ropu Brent dnes ráno zdražel o 19 centov na 55,29 dolárov za barel. Cena severomorskej ropy v stredu na londýnskej burze ICE stúpla o 1,46 dolára alebo 2,7 percent a uzavrela na úrovni 55,10 dolárov za barel.

Ceny čierneho zlata sa v stredu oživili po prudkom páde v predchádzajúcich dvoch dňoch. Správa S&P Global Platts totiž ukázala, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v decembri obmedzila produkciu, aj keď dohoda o znížení ťažby začala platiť až od januára. Produkcia kartelu v decembri v porovnaní s novembrom klesla o 280-tisíc barelov na 32,85 milióna barelov denne.

Ďalším faktorom bolo oslabenie dolára, ktorý sa v stredu dostal pod tlak po začiatku tlačovej konferencie budúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Slabší dolár zlacňuje ropu pre držiteľov iných mien, a tým aj zvyšuje dopyt po nej, keďže ropa sa obchoduje v dolároch. Naopak, nečakane prudký nárast ropných rezerv v USA nemal v tomto prostredí negatívny vplyv na ceny.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.