17.02.2017, 00:00

Všetky krajiny únie rastú. Krízu však ešte neprekonali

HDP, Európska ekonomika po rokoch rastie vo všetkých členských krajinách.

Európska únia
Zdroj: Reuters

Ekonomiky členských krajín Únie sa po takmer desiatich rokoch vrátili k ekonomickému rastu. Vyplýva to z predbežných analýz Eurostatu, ktoré zostávajú v otázke rastu HDP optimistické aj na ďalšie dva roky. Spoločný rast v celej Únii naposledy zažili krajiny tesne pred krízou, v roku 2007. Pozitívne výsledky však ešte neznamenajú, že krízy, aké Únia zažila v posledných rokoch, sa nemôžu zopakovať. Politické udalosti, ktoré pohnú svetom, v tomto roku môžu zanechať stopu aj na ekonomikách.

Pomalé reformy
Ekonomikou Únie najviac otriasla svetová finančná kríza v roku 2008, no recesiám sa EÚ nevyhla ani v rokoch 2012 a 2013. Hoci sa ich podarilo prekonať, podľa analytikov to nebolo dostatočné.

„Ekonomiky Únie aj eurozóny sú silnejšie ako pred krízou. Rozhodne však nemožno povedať, že krízové obdobie je za nami,“ tvrdí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky, podľa ktorého príčiny predošlých kríz stále neboli odstránené. „Nízka konkurencieschopnosť Únie a eurozóny stále pretrváva a štrukturálne reformy sú udávané do praxe veľmi pomaly pri relatívne vysokom zadlžení,“ tvrdí Pánis.

Za súčasným dobrým stavom je podľa odborníkov hneď niekoľko faktorov.

Solídny externý dopyt, oživením zamestnano

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.