17.02.2017, 00:00

Útoky na bankové heslá rastú. Kradne sa už aj cez Facebook

Na vylákanie prístupových údajov k účtu sa používajú e-maily, esemesky, ale aj Facebook.

Hacker
Zdroj: Reuters

Keď si ráno otvoríte e-mail či zapnete mobil a privíta vás správa, že vám vypršali heslá na internet banking a mali by ste ich zadať znova na priloženom linku, zbystrite pozornosť. Ide pravdepodobne o najčastejšiu formu phishingu, teda lovenia hesiel a iných prístupových údajov k účtom cez falošné emaily či esemesky.

Banky bojujú o klienta novými mobilnými aplikáciami či vychytenejším internet bankingom. Snažia sa ich robiť čo najjednoduchšie, ale zároveň aj bezpečne. Online útoky na klientske dáta sa napriek tomu stále dejú. Najnovšie spoločnosť Eset odhalila škodlivú aplikáciu, ktorá mierila na klientov ČSOB a mala sa podobať na tú bankovú. Hoci v tomto prípade nebol nikto poškodený, pretože falošná stránka bola jednoducho odhaliteľná, podobné útoky na slovenských klientov nie sú ojedinelé.

Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB. Takže nešlo o útok na pôvodnú aplikáciu banky a žiaden z klientov banky nebol poškodený.

Vlny zasiahnu málo ľudí
Lovci hesiel sú čoraz sofistikovanejší a myslia na detaily. Dokážu zablokovať esemesky o pohyboch na účte, takže sa klient nedozvie, že z neho odišli peniaze. Podvodníci vedia preposielať linky cez škodlivú aplikáciu aj na ďalšie kontakty v mobile obete. Útočníci tiež môžu dostávať aj potvrdzujúce esemesky z banky.

Vlny phishingových útokov, teda hromadne rozosielané e-maily, hlásia banky niekoľkokrát za rok. „V predminulom roku sme zaznamenali tri phishingové kampane, v minulom roku jednu,“ informuje Zuzana Povodová, hovorkyňa Tatra banky. Slovenská sporiteľňa mala poslednú väčšiu vlnu podvodných e-mailov vo februári minulého roka. Zvyčajne ich zachytia bankoví špecialisti sami alebo na podnet zákazníkov. Ide o desiatky klientov, ktorí na podobné praktiky upozornia banky, no podvodné e-maily

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.