10.03.2017, 00:00

Cenu ropy drví nadprodukcia

Ropa WTI klesla pod 50 dolárov za barel. Prepad môže pokračovať.

Cenu ropy drví nadprodukcia
Zdroj: Reuters

Dohode krajín vyvážajúcich ropu z OPEC-u z polovice decembra minulého roka dochádza dych. Eufória z uzavretia dohody o obmedzení ťažby, ku ktorej sa pridalo aj Rusko, vyhnala v decembri cenu ropy WTI nad 50 dolárov za barel. Americká ropa však počas včerajšieho obchodovania zmazala to, čo v decembri získala a dostala sa pod 50 dolárov za barel. Európska ropa Brent sa nad 50 dolármi udržala, no tiež stratila časť svojej hodnoty.

Za prepadom o viac ako dve percentá treba hľadať Spojené štáty. Tamojšie zásoby čierneho zlata rastú z týždňa na týždeň, čo signalizuje, že ťažba sa zvyšuje. Podľa najnovších čísel zásoby vyťaženej ropy vzrástli o 8,2 milióna na 64,4 milióna barelov.

Americký tlak
Hoci sa k dohode kartelu OPEC pridalo napríklad Rusko, nestačilo to. Spojené štáty americké ako pomerne silný ropný hráč sa k dohode nepridal. Konal úplne naopak. Nové údaje zo Spojených štátov odhalili ďalší výrazný rast zásob ropy. Zásoby sú najvyššie od roku 1982, odkedy sa štatistika o zásobách vedie.

Kartel OPEC mal pritom nádej, že s

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.