18.03.2017, 15:50

Po brexite zavládne neistota. Tretina európskych firiem plánuje znížiť investície

Asi desatina spoločností s aktivitami v Británii uvažuje o stiahnutí sa z britského trhu.

Brexit
Zdroj: Reuters

Približne tretina európskych firiem plánuje v dôsledku neistoty súvisiacej s odchodom Británie z Európskej únie zredukovať svoje investičné výdavky. Ukázal to tento týždeň zverejnený prieskum na vzorke 600 firiem, ktorý v období od 10. januára do 13. februára uskutočnila švajčiarska banka UBS.

Zhruba polovica anketovaných spoločností uviedla, že v dôsledku brexitu svoje investičné plány meniť nemieni, inak sa ale vyjadrilo približne 32 % spoločností. Okolo 24 % oslovených firiem plánuje svoje investičné zámery "obmedziť do určitej miery" a okolo 8 % podnikov chce investície zredukovať "výrazne".

Okolo 39 % z firiem, ktoré chcú svoje investičné plány obmedziť, to chce urobiť do 6 až 12 mesiacov. Približne 17 % plánuje investície zredukovať okamžite.

Z anketovaných podnikov rôznych veľkostí a pôsobiacich v rôznych sektoroch, ktoré boli do prieskumu vybrané tak, aby reprezentovali európsky trh, až 74 % ich má aktivity v Británii. Z nich približne 10 % uviedlo, že plánujú presunúť všetky svoje aktivity z Británie do inej krajiny a okolo 31 % chce presunúť "veľký objem aktivít". Približne pätina neplánuje presúvať žiadne aktivity z britského trhu a asi 3 % firiem ich mieni ešte zvýšiť.

Čo sa týka trhov, na ktoré by podniky chceli svoje aktivity z Británie presunúť, preferované sú najmä krajiny eurozóny. Na tieto trhy by svoje aktivity z Británie presunula takmer polovica z oslovených firiem. Krajiny strednej a východnej Európy by preferovalo asi 30 % anketovaných spoločností.

Prieskum UBS zároveň zistil, že firmy sa najviac obávajú neistoty v dôsledku brexitu. Na druhom mieste v "rebríčku obáv" európskych podnikov je neistota spojená s nástupom novej americkej administratívy a iba 14 % anketovaných podnikov má najväčšie obavy z francúzskych prezidentských volieb.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.