21.03.2017, 00:00

Nebankovky pokračujú v nekalom požičiavaní. Nútia Slovákov podnikať​

So založenou živnosťou dostanete pôžičku mimo banky ľahšie. Účel, na ktorý tak získané peniaze použijete už pôžičkarne nezaujíma.

sako, kravata, manažér, peniaze
Zdroj: Dreamstime

Napriek prísnejším zákonom o spotrebiteľských úveroch a licenciám pre nebankové subjekty, nevýhodné pôžičky poskytované nekalými praktikami na Slovensku stále existujú. Nebankové spoločnosti obchádzajú zákon a požičiavajú aj ľudom, ktorí by úver dostať nemali. Využívajú na to podnikateľský úver, ktorý v skutočnosti slúži ako spotrebák.


Funguje to tak, že klient, ktorý takýto úver potrebuje, si založí „dobrovoľne“ živnosť, na ktorú mu veriteľ dá podpísať podnikateľský úver a ďalej už nezisťuje, na čo je úver využívaný. Je to jednoznačné obchádzanie zákona. „V zákone o spotrebiteľských úveroch je výslovná povinnosť veriteľa skúmať pri poskytnutí úveru účel tohto úveru,“ vysvetľuje Martina Solčányiová, hovorkyňa Národnej banky Slovenska. Centrálna banka sa pri takzvaných mystery shoppingoch zameriava aj na to, či nebankovky nezanedbávajú alebo priamo neporušujú túto zákonnú povinnosť pri poskytovaní úverov.


Kto vám požičia
Regulátor nebankoviek neuvádza konkrétne spoločnosti, ktoré takéto praktiky využívajú, pretože dodržiava zákon o mlčanlivosti. Odborníci tvrdia, že to robia viaceré nebankovky a v minulosti napríklad aj Pohotovosť. „Nebankoviek zneužívajúcich IČO je ešte dosť. Aktuálne ideme riešiť dražbu na návrh Profi Creditu, kde dlžník uviedol IČO, hoci peniaze vôbec nepoužil na podnikanie,“ tvrdí advokát Roman Jurík, predseda občianskeho združenia Úžera.org. Profi Credit sa však bráni, že pri poskytovaní podnikateľských pôžičiek vždy preveruje históriu žiadateľa i účel, na ktorý si peniaze vyberá. „V praxi však nie je však možné bezprostredne zabrániť podnikateľom, ktorí sa rozhodnú využiť požičané finančné prostriedky na iný účel, ako uviedli vo svoje

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.