18.04.2017, 11:30

Američania naďalej zvyšujú ťažbu ropy, jej ceny stagnujú

Po výraznom poklese sa ceny ropy takmer nehýbu.

Američania naďalej zvyšujú ťažbu ropy, jej ceny stagnujú
Zdroj: Reuters

Ceny ropy prakticky stagnujú po výraznom poklese v pondelok. Americká WTI sa obchoduje pod úrovňou 53 dolárov (49,86 eura) za barel.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI sa predával po 52,64 dolárov. To bolo o 1 cent menej než v pondelok (17. 4.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt počas pondelka stratil 53 centov alebo 1 percento a uzavrel na 52,65 dolárov za barel, čo bola najnižšia zatváracia cena americkej ropy za týždeň. Júnový kontrakt na severomorskú ropu Brent dnes ráno zdražel o 3 centy na 55,39 dolárov za barel.

Základnou témou zostáva, či obmedzenie produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a niektorých ďalších producentov zníži prebytok ponuky na svetovom trhu. Pozitívnym faktorom je, že zúčastnené krajiny zatiaľ plnia dohodu o znížení ťažby.

Problémom je, že produkcia v USA už dlhší čas rastie, čo kompenzuje tieto obmedzenia ťažby. Zatiaľ nie je jasné, ako sa skončí tento súboj, ktorého výsledok zrejme určí strednodobé smerovanie cien čierneho zlata.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.