19.04.2017, 09:40

Investori vyberali zisky, ceny ropy pokračujú v poklese

Investori vyberali zisky, ceny ropy pokračujú v poklese
Zdroj: TASR/AP

Ceny ropy pokračujú v poklese. Dôvodom je vyberanie ziskov po náraste z predchádzajúcich týždňov. Americká WTI sa obchoduje len tesne nad úrovňou 52 dolárov (48,68 eura) za barel.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI sa predával po 52,28 dolárov. To bolo o 13 centov menej než v utorok (18.4.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt počas utorka stratil 24 centov a uzavrel na úrovni 52,41 dolárov za barel. Júnový kontrakt na severomorskú ropu Brent dnes ráno zlacnel o 16 centov na 54,73 dolárov za barel.

Niektorí experti zdôvodnili aktuálny pokles cien čierneho zlata typickou reakciou trhu po výraznom náraste v predchádzajúcich týždňoch. Príčinou zdraženia boli špekulácie o tom, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti predĺžia platnosť dohody o obmedzení ťažby, ktorá sa mala skončiť v polovici tohto roka.

Ukazuje sa však, že dosiahnutie cieľa dohody, ktorým je zníženie nadmernej ponuky na trhu, je ešte stále v nedohľadne. S nárastom cien sa totiž začala zvyšovať aj produkcia v USA.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.