21.04.2017, 10:20

Ceny ropy rastú minimálne, očakáva sa výrazný týždenný pokles

Ceny ropy rastú minimálne, očakáva sa výrazný týždenný pokles
Zdroj: Reuters

Ceny ropy dnes vzrástli, ale len minimálne a očakáva sa, že za celý týždeň zaznamenajú najvýraznejší pokles za posledných sedem týždňov. Dôvodom sú pochybnosti na trhoch, či redukcia ťažby zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších významných producentov ako Rusko povedie k obnoveniu rovnováhy na trhu s čiernym zlatom. Ropný trh zápasí s nadmernými zásobami už viac než dva roky.

V priebehu týždňa klesli ceny ropy najvýraznejšie v stredu (19.4.), keď pokles dosiahol viac než 3,5 percenta. Trhy tak reagovali na informácie amerického ministerstva energetiky, že zásoby benzínu v USA za predchádzajúci týždeň výrazne vzrástli. Na trhy nepriaznivo pôsobia aj informácie, že Spojené štáty pokračujú vo zvyšovaní produkcie ropy z bridlíc, čím podkopávajú súčasné úsilie OPEC a ďalších producentov znížiť nadmerné zásoby ropy vo svete.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s júnovým kontraktom dosiahla 53,03 dolárov (49,35 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní so štvrtkovou uzávierkou to znamená rast o 4 centy. Čo sa týka vývoja za celý týždeň, očakáva sa, že cena Brentu zaznamená pokles o viac než 5 percent. Ak sa tento odhad potvrdí, bude to najvýraznejší týždenný pokles od týždňa končiaceho sa 10. marcom.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom, ktorý vo štvrtok vypršal, uzatvorila na záver štvrtkového obchodovania na úrovni 50,27 dolárov za barel. To znamenalo pokles o 17 centov. Cena WTI s júnovým kontraktom 50,77 dolárov  za barel, čo predstavuje rast o 6 centov. Za celý týždeň sa v prípade WTI očakáva pokles o 4,6 percenta, čo v prípade potvrdenia prognózy bude opäť znamenať najvýraznejší pokles od týždňa končiaceho sa 10. marcom.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.