05.06.2017, 10:39

Britskú ekonomiku s oneskorením ťahá nadol BrExit (komentár)

Prepad libry zvýšil rast cien a utlmil tak rast spotreby a rast ekonomiky, ktorý je najpomalší od roku 2012. Jedná sa o dočasnú slabosť, alebo čaká britskú ekonomiku dlhšie obdobie nižšieho rastu?

Britskú ekonomiku s oneskorením ťahá nadol BrExit (komentár)
Zdroj: Reuters

Britská ekonomika začína s odstupom času pociťovať výsledky referenda o vystúpení krajiny z EÚ. Ukázali to podrobné údaje HDP zverejnené minulý týždeň. HDP rástlo v prvom kvartáli roka v porovnaní s poslednými troma mesiacmi 2016 o 0,2%, čo dorovnalo najnižšiu úroveň od roku 2012. Spomedzi stabilných zložiek HDP (teda mimo zásob a zahraničného obchodu) bola primárnou príčinou tohto spomalenia spotreba domácností. Tá rástla medzikvartálne o 0,2%, čo bolo najmenej od štvrtého kvartálu 2014:

Vývoj medzikvartálnej zmeny HDP (červená) a spotreby (biela)

Ako hlavný dôvod, prečo britské domácnosti utlmili rast spotreby, sa ponúka zastavenie rastu reálnych miezd (teda rastu miezd v peňažnom vyjadrení očisteného o infláciu). Kým ešte v novembri dosahoval rast reálnych zmien 1,5%, v marci to už bolo -0,1%. Pokles reálnych miezd bol naposledy v krajine zaznamenaný v roku 2014.

Vývoj zmeny reálnych miezd v Británii

Tento pokles rastu reálnych miezd od novembra má tri korene:

  • Spomalenie rastu nominálnych miezd
  • Rast inflácie v dôsledku poreferendového oslabenia libry
  • Rast inflácie v dôsledku rastu cien ropy

Najsilnejší vplyv má oslabenie libry, ktoré je priamym dôsledkom referenda o BrExite. Ukazuje to inflácia očistená od cien palív, ktorá rástla od novembra o 0,9 percentuálneho bodu. Na druhom mieste je spomalenie nominálneho rastu miezd, ktorý znížil rast reálnych miezd o 0,6 percentuálneho bodu. A na treťom mieste je rast cien ropy, ktorého vplyv bol 0,2 percentuálneho bodu.

Minimálny rast reálnych miezd by mal pritom pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch a tlmiť tak rast britskej ekonomiky. A to kvôli inflácii. Tá by mala podľa aktuálnej prognózy Bank of England ostať vysoká. Britská centrálna banka aktuálne predpokladá, že by nemala klesnúť pod dvojpercentný cieľ minimálne do roku 2020:

Inflačná prognóza Bank of England (z májového inflačného reportu)

Slabá britská libra má aj pozitívne dopady – lacnejšie exporty a drahšie importy podporujú domácu podnikovú sféru. Sentiment britských podnikateľov je vysoký, čo sa začalo prejavovať aj v investíciách – tie rástli medzikvartálne o 0,6%, čo bol jeden z najvyšších rastov v posledných kvartáloch. Tieto investície pomohli udržať zmenu HDP v kladných číslach. Do vyšších nominálnych miezd sa však zatiaľ tieto investície nepremietajú, a to aj napriek minimálnej nezamestnanosti, čo utlmuje spotrebu.

Medzikvartálna zmena podnikových investícií v Británii

Ešte niekoľko mesiacov to vyzerá na v Británii utlmenú spotrebu. Nemyslím si však, že to bude dlhodobejší fenomén, podľa mňa sa o niekoľko kvartálov vrátia nominálne mzdy k prudšiemu rastu. A to z nasledujúcich dôvodov:

  • Vyššia inflácia bude mať podľa mňa kratšiu životnosť, ako si myslí Bank of England. Keďže inflácia sa meria medziročne, tak efekt medziročného oslabenia libry a medziročného rastu cien ropy sa začne o niekoľko mesiacov rozpadávať, čo zvýši rast reálnych miezd.
  • Nemalá časť miezd sa upravuje o infláciu, vyššia inflácia by teda mala zvýšiť ich rast. Takisto budú s rýchlejšími mzdami rásť požiadavky zamestnancov na rast miezd, najmä pri kolektívnom vyjednávaní.
  • Boom vo výrobných odvetviach v kombinácii s minimálnou nezamestnanosťou a anti-migračnými politikami by mal mať taktiež pozitívny dopad na rast nominálnych miezd.

Británia si teda aktuálne prechádza útlmom, za ktorým stojí prudké oslabenie libry. Jej negatívne efekty v podobe rastu cien importov sa prejavujú ďaleko skôr ako jej pozitívne efekty v podobe vyšších investícií do výrobnej sféry. Libra však už ďalej neslabne a efekt jej medziročného rastu na infláciu by sa mal začať od júla (teda 12 mesiacov po referende) rozpadať. To by malo uvoľniť cestu pre preváženie pozitívnych efektov slabšej libry.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.