13.07.2017, 08:33

Čína je po rope čoraz hladnejšia, jej ceny ale stagnujú

Čína je po rope čoraz hladnejšia, jej ceny ale stagnujú
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa pohybovali okolo úrovne, na ktorej uzatvorili predchádzajúce obchodovanie. Tlak na ceny komodity, ktorý predstavujú informácie o raste produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), totiž zmiernili správy o výraznom dopyte po komodite zo strany Číny.

Ako ukázali údaje čínskej colnej správy, za prvých šesť mesiacov roka doviezla Čína 212 miliónov ton ropy. To je o 13,8 percenta viac než v rovnakom období minulého roka.

Práve tento fakt dokázal vykompenzovať tlak na trhy spôsobený správami o júnovom raste produkcie zo strany OPEC. Ten spôsobili najmä Nigéria a Líbya, ktoré nie sú viazané dohodou o obmedzovaní ťažby. Na druhej strane, pozitívna informácia prišla z USA, ktoré uviedli, že zásoby ropy v krajine zaznamenali minulý týždeň najvýraznejší pokles za posledných 10 mesiacov.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla 47,76 dolárov (41,72 eura) za barel (159 litrov). To je o 2 centy viac než na záver stredajšieho obchodovania (12. júla). Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom sa udržala na úrovni zo stredajšej uzávierky, čo znamená 45,49 dolárov za barel.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.