StoryEditor

Akcie zbrojoviek sú v kurze. Aj napriek mieru

24.07.2013, 00:00
Burza. Podľa analytikov poháňa americkú obranu najmä posadnutosť vojenskými nepriateľmi.

Investori im úplne podľahli. Akcie amerických zbrojárskych spoločností sa predávajú ako teplé rožky a ich ceny prevyšujú niekoľkoročné maximá. „Aj keď svetová situácia vyzerá pokojne a nevedie sa toľko vojen ako v minulosti, zbrojiť sa neprestáva. Spojené štáty majú navyše v armáde silnú tradíciu,“ vysvetľuje analytik Across Wealth Management Radoslav Kasík jeden z dôvodov, prečo sú akcie zbrojoviek bezpečné a ziskové. Svoje zohrávajú aj vysoké dividendy, ktoré firmy zo sektora vyplácajú.

Pomáha im štát
Spoločnosti ako General Dynamics alebo zbrojárska divízia Boeingu sú pre investorov atraktívne hneď z niekoľkých dôvodov. „Musia byť napojené na políciu alebo armádu. Veľa investorov chce byť v tomto priemysle angažovaných, keďže firmy z odvetvia majú veľký vplyv,“ hovorí Tomáš Menčík z Cyrrusu. Okrem toho zaznamenávajú vysoké tržby a ponúkajú zaujímavú dividendu.

„Na svojich účtoch majú miliardy amerických dolárov, ktoré sú ochotné vyplácať svojim akcionárom,“ pripomína analytik Capital Markets Ivor Lehoťan.

Zarábajú na vojne
Zbrojárske spoločnosti sú „zahojené“ najmä počas vojen. Po nepokojoch v Afganistane a na Blízkom východe, do ktorých americká vláda naliala miliardy dolárov, však prišlo k drastickému šetreniu. „Obdobie mieru brzdí rast týchto spoločností. Väčšina z nich si však nachádza zákazníkov aj v civilnom sektore, kde sa zvyšuje dopyt po lietadlách,“ hovorí Lehoťan. Upozorňuje tak na fakt, že zbrojovky sa v súčasnosti musia sústreďovať na export a hľadať príležitosti aj mimo rezortu obrany.

Prvé dôsledky škrtov hlási General Dynamics, keďže do konca tohto roka chce zatvoriť svoju prevádzku v Severnej Karolíne. Dôvodom je nižší dopyt a rastúca konkurencia. Napriek tomu akcie spoločnosti ostávajú na viac ako päťročných maximách. Lehoťan to vysvetľuje tým, že z dlhodobého hľadiska sa investorom stále vyplatia.

Posadnutí obranou
Európske zbrojovky pre investorov až také atraktívne nie sú. Podľa posledného rebríčka Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru z roku 2011 sú v prvej desiatke najväčších výrobcov zbraní len tri spoločnosti zo starého kontinentu. Kasík vidí problém najmä v dotovaní, keďže Spojené štáty dávajú na armádu v priemere o dve až tri percentá z HDP viac ako Európa. „Viac peňazí vytvára aj väčší priestor pre výskum a vývoj, tým je aj vyššia kvalita,“ hovorí.

Potenciál má podľa Lehoťana najmä európska letecká a obranná korporácia EADS. Tá odhaduje, že v priebehu nasledujúcich 20 rokov vyrobí viac ako 34-tisíc nových lietadiel.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. máj 2024 10:54