Miniseriál o možných scenároch pre Grécko

Grécko zbankrotuje a eurozóna sa rozdelí

Chaotickému bankrotu Grécka by zrejme predchádzal "minikrach" na akciových trhoch.

Každý sa pýta: "Čo keď Grécko zbankrotuje a opustí eurozónu?" Z tejto otázky vyplývajú ďalšie obdobne naliehavé:

  • prebehne bankrot riadene či chaoticky, a aké budú dôsledky?
  • Prebehne grécky bankrot riadene či chaoticky, a aké budú dôsledky? 
  • Aké veľké je riziko rozšírenia nákazy runov na banky na periférii európskej menovej únie? Spôsobí to následný rozpad trhu? 
  • prinútili by bankové runy Nemecko k ústretovejšiemu pohľadu na fiškálnu úniu, alebo len k vystúpeniu krajín na periférii z menovej únie? 
  • Aké sa ponúkajú alternatívne scenáre?

Tento text z pera hlavného ekonóma Saxo Bank Steena Jakobsena predkladá štyri potenciálne scenáre, ktoré môžu za súčasnej konštelácie nastať.

  1. Pokračuj a predstieraj - verzia light = 35%
  2. Pokračuj a predstieraj až k japonizácii = 45%
  3. Nemecko na pomoc = 15%
  4. Revolúcia a vojna = 5%

Pri každom scenári je uvedená miera jeho pravdepodobnosti. Analytik uvádza ku každému z nich možné investičné dôsledky v celom spektre tried aktív. Dnes vám predstavíme prvý potenciálny scenár.

Pokračuj a predstieraj 

Chaotickému bankrotu Grécka bez silnej reakcie zo strany EÚ by pravdepodobne predchádzal "minikrach" na akciových trhoch alebo by ho taký bankrot vyvolal. Grécko sa rozhodne vystúpiť z EÚ a vyhlási neschopnosť splatiť všetky svoje finančné záväzky. To povedie k ďalšiemu riziku nákazy, pretože sadzby v celej periférii Európy vyletia nahor, čo si vynúti ešte väčší tlak hlavne na Španielsko, Taliansko a Portugalsko.

Trh (futures STOXX50) bude znovu testovať minimá z roku 2009 na hladine 1765 (teraz na úrovni 2150), čo by predstavovalo korekciu približne o 20%. Po krachu by vo väčšine krajín Európy nasledovala prísnejšia kontrola kapitálu a v Grécku znovuzavedenie drachmy.

Eurozóna sa nakoniec rozdelí na dve časti - krajiny podporujúce fiškálny kompakt sa stanú novým jadrom európskej menovej únie, zatiaľ čo krajiny ako Grécko a možno aj Španielsko a Portugalsko pristúpia k devalvácii, ale potom zvážia svoje postdevalvačné meny na nové euro, podobným spôsobom, akým v súčasnej dobe viaže k euru svoju korunu Dánsko.

Nezamestnanosť a ekonomická situácia dosiahnu najhoršie úrovne pri vstupe do roku 2013, ale potom sa budú pomerne rýchlo aktivovať súkromné ​​úspory, pretože vlády budú nútené znižovať svoju spotrebu a podporovať súkromné ​​investície. Je to rýchle, ale špinavé riešenie, ktoré pravdepodobne vyústi v najmenšie celkové negatívne náklady, pretože grécke správanie budú môcť politici aj centrálni bankári použiť ako "zlý príklad", na ktorom ukážu: Buď teraz prijmeme úsporné opatrenia a reformy, alebo ...

Ako investovať pri tomto scenári

Základom je hotovosť. Držali by sme 25-50% v hotovosti - nie že by sme sa báli, ale aby sme mali voľnú kapacitu na nákup akcií a podnikov v prípade paniky. Nezabudnite, že keď sú obavy na svojom vrchole, objavujú sa tie najväčšie príležitosti. Niektorí by tiež mohli zvážiť zabezpečenie dôchodkových fondov pomocou krátkych pozícií v CFD na všeobecné indexy ako CAC-40, EURO STOXX-50 alebo na skôr regionálne indexy.

Krátke pozície by nemali nikdy tvoriť 100%, ani 50% portfólia, rozumná je 25% ochrana proti medznému riziku. Zostáva teda 25 percent, ktoré by sme použili na získanie kvalitnejších korporátnych dlhopisov na zabezpečenie príjmov a prekonanie potenciálnej krízy.

Hlavné európske aktíva s pevným výnosom – napr. nemecké, švédske a dánske dlhopisy - ponúkajú taktiež určitú podporu, aj keď ich výnosy sú veľmi nízke. V niektorých ohľadoch sú štátne dlhopisy na akciovom trhu "voľnými put opciami", a keď akcie padajú, dlhopisy takmer vždy rastú.

Steen Jakobsen

hlavný ekonóm Saxo Bank

Najnovšie príspevky

Nie je vložená žiadna reakcia (názor).

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.Súhlasím