21.11.2014, 00:00

Platíme viac daní ako sociálne štáty. Sme najhorší v regióne

Daňové zaťaženie je u nás vyššie ako v krajinách so štedrým sociálnym programom.

Platíme viac daní ako sociálne štáty. Sme najhorší v regióne

Slovensko platí spomedzi krajín V4 najviac daní. Okrem korporátnej dane a dane z príjmu platíme ešte 18 ďalších daní. Celkové daňové zaťaženie je pritom v regióne najvyššie. A celková daňová sadzba je dokonca vyššia, akú majú škandinávske sociálne štáty. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila Svetová banka v spolupráci s poradenskou spoločnosťou PwC.

Platíme viac ako "sociálne štáty"

Celková daňová sadzba je u nás podľa štúdie 48,6 percenta. Oproti minulému roku sme si tak pohoršili. V roku 2013 bola celková sadzba 47,2 percenta. Zaujímavé je, že sa takto môžeme porovnať s krajinami, ktoré sa preslávili štedrým sociálnym systémom. Celková daňová sadzba vo Švédsku je podľa štúdie 49,4 percenta, Fínsko 40,0 a Dánsko 26,0 percenta. Ešte aj susedné Maďarsko so známymi Orbánovými daňami má nielen menej druhov daní (11) a aj nižšiu celkovú sadzbu (48,0 percenta). Štúdia tiež uvádza, že najviac zaplatíme na daniach z práce.

V Európe nám podľa počtu daní, ktoré nás zaťažujú, patrí štvrtá priečka. Celkovo štátu odvedieme 20 rôznych daní. Viac druhov platia iba v Luxembursku, na Islande a na Cypre. Na druhej strane, "nad daňami" strávime ročne 207 hodín. Susedné Česko vyšlo v tomto ukazovateli najhoršie v celom rebríčku- Česi strávia plnením daňových povinností 413 hodín ročne. Tým sme si v rebríčku "Paying taxes 2014" zaistili 100. priečku. Česi skončili 119.

Graf: Svetová banka, Pwc

 

Svet platí menej daní

Nasledujúci graf ukazuje, ako sa menilo daňové zaťaženie od roku 2004. Dane z príjmu sa takmer nemenili, no daň zo zisku a ostatné dane výrazne klesli. Podľa Pwc za to môže práve kríza. Viaceré štáty sa totiž rozhodli uľahčiť ekonomike práve nižšími daňami.

Súvisiace články