07.06.2014, 00:00

Tretí pilier rastie. A nie vďaka štátu

Peter Socha, riaditeľ životného poistenia a sporenia AXA pre ČR a SR v rozhovore pre Finweb.

Tretí pilier rastie. A nie vďaka štátu

Na Slovensku aj v ČR sa za uplynulý rok udiali legislatívne zmeny v dôchodkovom sporení v neprospech II. piliera, no počet klientov aj aktíva vo vašich fondoch vzrástli. Čím si to vysvetľujete?

 

Za nárast klientov na Slovensku môže práve novela zákona, ktorá ukladala povinnosť vstúpiť do II. piliera, resp. ak si povinne vstupujúci klient nevybral sám jednu zo spoločností, dôchodkovú správcovskú spoločnosť mu určila Sociálna poisťovňa. Povinný vstup síce bol zrušený, no práve jeho dobeh v roku 2013 zabezpečil zvýšený vstup do tohto sporenia. V roku 2013 sme mali prírastok približne 12 600 nových klientov, pričom za polovicu vďačíme práve povinnému vstupu a prideleniu od SP. Druhá polovica sporiteľov si zvolila toto sporenie dobrovoľne. Vstupovali prevažne mladí ľudia vo veku 22 - 30 rokov čo vyplýva zrejme z ich prvého zamestnania a záujmu zabezpečiť si svoj budúci dôchodok aj inak ako výhradne od štátu.

Snímka JN/Pavol Funtál


Pribudlo viac klientov v Česku alebo na Slovensku?

Nie je úplné možné porovnávať tieto dva trhy v starobnom dôchodkovom sporení. Najmä preto, že situácia na Slovensku a v Českej republike je značne rozdielna. II. pilier v Čechách vznikol k 1.1.2013 a už jeho spúšťanie avizovalo, že to asi nedopadne dobre. Aj preto sme sa rozhodli, že tento pilier prevádzkovať vôbec nebudeme. V obidvoch krajinách ale máme tretí pilier. Na S

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).