Alonso zvíťazil suverénnym spôsobom

12.06.2006, 00:00

Úradujúci majster sveta formuly 1 Fernando Alonso (Renault) suverénnym spôsobom vyhral Veľkú cenu Veľkej Británie. Pre dvadsaťštyriročného Španiela je to už tretí triumf za sebou a celkovo piaty v aktuálnej sezóne. Druhé miesto na okruhu v Silverstone obsadil sedemnásobný majster sveta Nemec Michael Schumacher na Ferrari a bronzovú priečku si vyjazdil Fín Kimi Räikkönen (McLaren).
Alonso získal už 13. triumf na podujatiach efjednotky v kariére. Preteky za pekného slnečného počasia boli najnapínavejšie hneď v úvode. Už v 1. kole totiž mladší z bratov Schumacherovcov najskôr ťukol do Američana Speeda a následne do neho zozadu vletel Austrálčan Webber na Williamse. Obaja vyleteli do ochrannej zóny a na trať vyšlo na dve kolá safety car. Hneď po reštarte sa druhý Räikkönen natlačil na Alonsa, no zozadu na neho zaútočil M. Schumacher a Fín len s ťažkosťami obhájil svoju pozíciu. Alonso potom začal jazdiť najrýchlejšie kolá a súperom sa vzdialil.
V 10. kole skončil na hline s horiacim motorom miláčik domácich tribún Brit Jenson Button na Honde. Prvé zastávky v boxoch poradím na úplne najvyšších priečkach nezamiešali, akurát Fisichella poskočil z piateho na 4. miesto. Pri druhých výmenách pneumatík však obstál najlepšie Michael Schumacher, ktorý sa dostal pred Kimiho Räikkönena. Potom už diváci nič dramatické až do konca pretekov nevideli, aj keď Fisichella sa dokázal dotiahnuť tesne za Räikkönena.

Výsledky -- VC Veľkej Británie: 1. F. Alonso (Špa./Renault) 1:25:251,927 h, 2. M. Schumacher (Nem./Ferrari) +13,951 s, 3. K. Räikkönen (Fín./McLaren) +18,627, 4. G. Fisichella (Tal./Renault) +19,976, 5. F. Massa (Bra./Ferrari) +31,559, 6. J. P. Montoya (Kol./McLaren) +1:04,796, 7. N. Heidfeld (Nem./BMW Sauber) +1:11,595, 8. J. Villeneuve (Kan./BMW Sauber) +1:18,299, 9. N. Rosberg (Nem./ Williams) 1:19,009, 10. R. Barrichello (Bra./Honda) + 1. kolo.

Poradie jazdcov (po 8 podujatiach): 1. F. Alonso 74 bodov, 2. M. Schumacher 51, 3. K. Räikkönen 33, 4. G. Fisichella 32, 5. J. P. Montoya 26.

Pohár konštruktérov: 1. Renault 106, 2. Ferrari 75, 3. McLaren 59, 4. Honda 29, 5. BMW Sauber 17.

20. máj 2024 21:31