03.11.2015, 00:00

Kauza Michala Kováča mladšieho na Taiwane: padli prvé žaloby

Tamojšie úrady obvinili z miliónových podvodov spolu 19 osôb.

Kauza Michala Kováča mladšieho na Taiwane: padli prvé žaloby

Zrejme ešte nikdy nesiahala slovenská stopa v jednom obrovskom škandále tak ďaleko ako v lete tohto roka. Teda presne vtedy, ako sa prevalila kauza rozsiahlych burzových podvodov na Taiwane, pri ktorých bola zneužitá legendárna slovenská značka: Chirana. S podpisom nášho diplomata Michala Kováča mladšieho. A práve v tejto kauze nadnárodných rozmerov, o ktorých ako prvé informovali HN, začínajú padať aj prvé reálne žaloby.

Za podvodmi konkrétne stál taiwanský holding Zodic Light World Technology. Ten vytvoril fiktívnu spoluprácu s česko-slovenskou firmou Chirana, o ktorej však skutočné vedenie našej Chirany nemalo ani potuchy. Zo strany Taiwancov išlo len o trik, ako nalákať investorov a umelo nafúknuť hodnotu akcií.


Čítajte viac: Ázijská kauza obišla Slovákov


Bublina nakoniec praskla a taiwanské úrady obžalovali 19 ľudí. Kováč ani žiadni iní Slováci však medzi nimi nie sú. „Prokurátor vzniesol obžalobu voči šéfovi spoločnosti Zodic Light World Technology Hubertovi Lo a ďalším 18 osobám. Občania Slovenskej republiky obžalovaní neboli,“ tvrdí prokuratúra v Tchaj-peji. Nespresnila však, prečo sa vyšetrovatelia na Taiwane nevenovali stopám vedúcim na Slovensko.

Vyšetrovanie ukázalo, že z predaja bezcenných akcií firmy pristálo na účtoch šéfa Zodicu najmenej 7,5 milióna eur. Viacerými emisiami cenných papierov firma od investorov na burze povysávala približne 30 miliónov eur.

Na vytváraní dokonalej podnikateľskej ilúzie o Zodicu sa nepriamo podieľal aj šéf Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Tchaj-peji Michal Kováč mladší. Ten sa za jediný rok objavil na šiestich vystúpeniach fiktívnej firmy. Spolu so zatknutým šéfom Zodicu podpísal aj memorandum o spolupráci na projekte za 500 miliónov eur.

V čase od 21:10 prebieha spomínané podpisovanie zmlúv Michalom Kováčom ml.: