13.10.2014, 00:00

Európska banka zatlačila na úspory ľudí

Krátkodobé fondy zarábajú málo, kvôli záporným úrokovým sadzbám.

Európska banka zatlačila na úspory ľudí

Malo ísť o kroky, ktoré by rozhýbali ekonomiku krajín eurozóny, čo by postupne pomohlo aj ľuďom. Európska centrálna banka preto začiatkom septembra znížila úroky, za ktoré si k nej ukladajú peniaze ostatné banky, na historické minimá. Konkrétne na mínus 0,2 percenta.

Nižšie sadzby však namiesto rozhýbania ekonomiky tlačia na výšku úspor bežných ľudí. Cítia to najmä sporitelia, ktorí majú peniaze na krátkodobých vkladoch s úročením do jedného roka. Takzvané fondy peňažného trhu a krátkodobých investícií zarábajú posledné mesiace výrazne menej ako minulý rok. Napríklad výkonnosť prvého spomínaného fondu je za rok len 0,32 percenta. Vlani pritom dosahovali výnosy takmer tri percentá.

Nízke úroky, malé zárobky

„Fondy peňažného trhu zarábajú na extrémne opatrnom investovaní, peniaze ukladajú do krátkodobých cenných papierov alebo do bankových produktov,“ povedal investičný riaditeľ spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy Michal Nalevanko. Ako ďalej vysvetľuje, keď menová politika tlačí úroky nadol, aj úročenie vkladov má rovnakú tendenciu. Európske banky majú svoju pokla

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články