04.12.2015, 00:00

McDonald's obišiel vďaka Luxembursku platenie daní, naznačuje vyšetrovanie

Európska komisia začala formálne vyšetrovať daňové rozhodnutie Luxemburska v prípade spoločnosti McDonald's. Výhodný režim, ktorý Luxembursko poskytlo tejto americkej firme, mohol byť podľa predbežného názoru komisie v rozpore s pravidlami EÚ pre poskytovanie štátnej pomoci. „Rozhodnutie, ktoré znamená súhlas s tým, aby McDonald´s neplatil dane z európskych licenčných poplatkov ani v Luxembursku, ani v USA, je potrebné veľmi pozorne skúmať,“ uviedla včera eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. 

Problémové zdanenie

Rezort financií Luxemburska na krok Európskej komisie reagoval krátkou tlačovou správou, podľa ktorej žiadne daňové výhody spoločnosti McDonald's poskytované neboli. „Luxembursko bude s komisiou na vyšetrovanie plne spolupracovať,“ uviedlo ministerstvo. 

Začiatok vyšetrovania nie je konečným rozhodnutím. Zainteresované strany teraz môžu k postoju komisie poskytnúť pripomienky. Daňové rozhodnutia členských krajín začala komisia preverovať v lete 2013. Vestagero

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).