25.01.2016, 00:00

Nafta môže spadnúť na 90 centov za liter

Dopravcom sa zníženie cien na čerpacích staniciach nemusí

Každý deň prevážajú v kamiónoch tony tovaru a naftu tankujú vo veľkom. Tá je čoraz lacnejšia, motoristi dnes nezaplatia za liter nafty viac ako jedno euro. Na niektorých staniciach sa dokonca tankuje za 93 centov za liter. Analytici predpokladajú, že môže klesnúť ešte nižšie. Dopravcom sa však znižovanie cien vo výsledkoch neodráža. Problémom môže byť napríklad i palivový príplatok. „Na zmluvách, ktoré sme uzatvárali pred piatimi alebo šiestimi rokmi, sa nachádza palivový príplatok. Dnes je, bohužiaľ, mínusový. Od základnej ceny odrátame príplatok a to nám dá výslednú cenu. Ak je palivový príplatok zakomponovaný do zmluvy a do cien, v podstate výsledná cena kopíruje pohyb ceny ropy na svetových trhoch. Preto nie je vidno, že sme ušetrili,“ vysvetľuje Vladimír Bomba zo spoločnosti Hodus. Zníženie ceny nafty sa tak ukáže len pri jednorazových prepravách. „Na jednorazových akciách vieme ušetriť, ale i tam je to otázne, môže sa s klientmi vyjednávať znižovanie cien,“ uviedol Bomba.

A čoraz nižšie

Všetko závisí od ropy. Tá svojou klesajúcou cenou priamo tlačí dolu aj cenníky pohonných látok na čerpacích staniciach. A zdá sa, že znižovaniu nie je koniec. „Na trhu s ropou je obrovský prebytok, to jej ceny tlačí smerom nadol. Zmena je zatiaľ v nedohľadne,“ komentuje situáciu analytička Eva

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).