11.12.2013, 11:57

Austrália zažíva exodus automobiliek. O tri roky odíde posledná

Od roku 2017 automobilový priemysel u protinožcov končí. Na celom kontinente sa ročne vyrobí menej áut, ako v našej Trnave.

Austrália zažíva exodus automobiliek. O tri roky odíde posledná

Z Austrálie hromadne utekajú všetky tri automobilky. Americký Ford už dávnejšie oznámil, že výrobu na opačnej strane zemegule ukončí v roku 2016. Dnes sa k nemu pridal aj General Motors, ktorý tu vyrába značku Holden. Posledné auto GM vyjde z linky v roku 2017. V tom istom roku by sa chcela z tohto trhu vzdialiť aj japonská Toyota. Pre agentúru Reuters to potvrdili austrálski odborári.

O tri roky tak Austrália nevyrobí ani jedno auto. Ročná produkcia tohto odvetvia priemyslu však nepatrí medzi ťahúne miestnej ekonomiky, ako je to napríklad u nás. Minulý rok všetky tri automobilky dokopy vyrobili 209 tisíc áut. Pre porovnanie, náš najmenší závod, PSA v Trnave, vyrobil v tom istom roku 215 tisíc kusov automobilov. Dôvodom odchodu automobiliek je práve nízka produkcia. Výrobcom sa oveľa viac oplatí dovážať autá z Ázie.

Automobilový priemysel nemá v krajine klokanov veľkú tradíciu a neexistuje tu ani pôvodný domáci výrobca. Vystriedalo sa tu mnoho značiek, ktoré ale postupne odišli. Medzi nimi boli naprklad Mitsubishi, Renault, či Volkswagen.