04.11.2014, 00:00

Čo prináša banková únia

Čo je banková únia

Vznikla ako odpoveď na krízové obdobie z posledných rokov. Turbulencie v eurozóne ukázali, že množstvo bánk na starom kontinente má rôzne veľké problémy a ich riešenie často neúmerne zaťažovalo štátny rozpočet danej krajiny. V prípadoch ako Španielsko či Írsko museli pre problémy v bankovníctve dokonca štáty dostať pomoc z eurovalu. Banková únia má dať Európe nástroj, ako sa vyrovnať s budúcimi krízami v bankovom sektore efektívnejšie bez potreby prenášania záťaže na daňových poplatníkov. A to vďaka trom pilierom.

1. pilier

Už 4. novembra sa má spustiť prvý pilier bankovej únie. Ide o jednotný dohľad nad bankami v eurozóne označený ako Single Supervisory Mechanism (SSM). V rámci neho bude Európska ce

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články