18.12.2015, 00:00

EPH si kúpou Slovenských elektrární upevní postavenie

Odchod talianskeho koncernu zo Slovenska sa dal očakávať, hovoria analytici.

EPH si kúpou Slovenských elektrární upevní postavenie

Už čoskoro zmení jeden zo strategických podnikov krajiny, Slovenské elektrárne, svojho tretinového akcionára. Stane sa ním Energetický a průmyslový holding pod vedením českého miliardára Daniela Křetínského. Na predaji 33-percentného podielu sa dohodol so súčasným väčšinovým vlastníkom, talianskym koncernom Enel. Česi si tak posilnia vplyv v energetickom biznise v celej strednej Európe.

Finančníci z EPH sú pritom už v súčasnosti akcionármi viacerých strategických podnikov vrátane slovenského prepravcu plynu Eustream či distribučnej spoločnosti Stredoslovenská energetika. „EPH je už dnes významný stredoeurópsky hráč v energetike a toto postavenie si vstupom do Slovenských elektrární iba posilní,“ povedal analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida a dodal, že práve na Slovensku je postavenie holdingu najsilnejšie.

Odchod Talianov

Dôvodov, prečo Taliani predávajú svoj podiel v elektrárňach, je hneď niekoľko. Predovšetkým je však za tým stratégia Enelu znížiť svoj dlh približne o päť miliárd. Podľa senior analytika ProRate Michala Baňasa sa dal odchod Enelu zo slovenského trhu očakávať. Dôvodom, pre ktorý však odchádza, je aj silnejúci tlak zo strany slovenskej vlády. „Trhy chápu rozhodnutie Enelu predať Slovenské elektrárne spoločnosti EPH ako vhodný, no vynútený ústupok pod rastúcim politickým tlakom zo strany slovenskej vlády,“ predpokladá Baňas.

Na predaj akcií Enelu však reagujú akcionári už vopred negatívne, hovorí Peter Rebo z Capital Markets. Akcie spoločnosti klesali.

Dôvodom sú podľa neho slová šéfa Enelu Francesca Staraceho o tom, že preda

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články