12.01.2016, 00:00

Šou s autami odštartoval luxus a elektronika

Na tradičnom podujatí v americkom Detroite sa Volkswagen pokúsi napraviť reputáciu poškodenú emisnou kauzou.

Volkswagen, ktorý sa po škandále s emisiami snaží získať späť priazeň Američanov, zlepšená klasika Porsche 911 s maximálnou rýchlosťou 330 kilometrov za hodinu či Mercedes triedy E prešpikovaný najmodernejšími technológiami. To všetko patrí medzi najväčšie lákadlá autosalónu, ktorý sa včera začal v Detroite. Pozrite si hlavné tromfy, s ktorými do tradičnej mekky automobilového priemyslu prišli svetové automobilky.

Volkswagen si chce napraviť meno v USA

Nemecký Volkswagen predstavuje v Detroite novú generáciu menšieho SUV Tiguan GTE, ktorý oproti svojmu predchodcovi vyrábanému od roku 2007 narástol na dĺžku o šesť a na šírku o tri centimetre. Reputáciu, ktorej poškodenie automobilka z nemeckého Wolfsburgu utrpela vlaňajším škandálom s manipuláciou s emisiami, má napraviť práve Tiguan GTE. Ten na svoj pohon využije dvojicu elektromotorov, jeden na prednú a jeden na zadnú nápravu. V ponuke budú aj benzínové motory. Volkswagen sa pri novom Tiguane vyhol dieselovým agregátom. V emisnom škandále zo septembra minulého roku totiž figurovali práve dieselové motory. Napriek ekologickému pohonu to Volkswagen nebude mať v USA ľahké. „Povesť automobilky je emisným škandálom výrazne poškodená a bude trvať veľa rokov, kým si ju koncern aspoň ako-tak napraví,“ domnieva sa Jiří Šimara, analytik spoločnosti Cyrrus.

Porsche prináša zlepšenú klasiku

Azda najslávnejší automobil z dielne nemeckého výrobcu Porsche netreba dvakrát predstavovať. Kultové Porsche 911 sa vyrába už od roku 1964 a pre mnohých je stelesnením ideálneho športového vozidla. Na autosalóne predstavuje výrobca jeho najnovšiu verziu. Zlepšenie sa týka najmä pohonnej jednotky, ktorú tvorí prepĺňaný motor s dvomi turbami s objemom 3,8 litra a s novým systémom vstrekovania paliva. Výsledkom je výkon 540 konských síl pri modeli 911 Turbo a 580 pri verzii 911 Turbo

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).