11.02.2016, 00:00

Ekonomika rastie pomaly. Centrálni bankári však stále majú „esá v rukáve“

V marci budú mať centrálni bankári ďalšie zasadanie vo Frankfurte a trhy čakajú, aké nástroje ešte môžu použiť, aby podporili rast európskej ekonomiky. Kým analytici hovoria, že Európska centrálna banka (ECB) už vystrieľala všetky svoje náboje, centrálni bankári tvrdia, že majú v zálohe ďalšie nástroje.

Exitstratégia

Môžu napríklad ešte výraznejšie znížiť depozitné úroky pre komerčné banky, hoci sa obávajú, že to môže poškodiť ich ziskovosť. Banky totiž nemôžu záporný úrok preniesť na vklady klientov, lebo by im zutekali.

ECB môže aj rozšíriť a predĺžiť nákup dlhopisov od štátov, lokálnych vlád či firiem. Hoci jej predstavitelia, s ktorými sa HN rozprávali v rámci seminára vo Frankfurte, priznali, že do nákupu zlých dlhov nepôjdu. Naopak, centrálni bankári tvrdia, že „exit stratégia“ z politiky lacných peňazí existuje a je otázka času, kedy a ako sa použije. Všetko bude záležať na tom, ako sa bude vyvíjať ekonomika a inflácia.

„ECB pravdepodobne potvrdí pokračovanie politiky lacných peňazí a nebude hýbať s nastavenými úrokovými sadzbami,“ myslí si Peter Štadler, riaditeľ Wealth Effect Management.

Vystrieľané náboje

Európska centrálna banka v posledných rokoch už vyskúšala skoro všetky štandardné nástroje, aby naštartovala slabo rastúcu ekonomiku eurozóny a zvýšila veľmi nízku infláciu. Centrálni bankári znížili základnú úrokovú sadzbu skoro na nulu (dnes je 0,05 percenta),

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).