06.11.2014, 00:00

Rastiete. Ale na reformy nesmiete zabudnúť

Nie je možné, aby bola na Slovensku taká vysoká nezamestnanosť, a pritom mali firmy problémy nájsť kvalifikovaných ľudí, hovorí pre HN Ángel Gurría.

Rastiete. Ale na reformy nesmiete zabudnúť

Generálny sekretár Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Ángel Gurría bol na Slovensku prezentovať výsledky prieskumu OECD hodnotiaceho slovenskú ekonomiku. Napriek mnohým pozitívnym správam, ktoré sa týkali najmä rastu HDP, nám vyčítal najmä vysokú nezamestnanosť, drastické regionálne rozdiely a veľmi slabú ochotu ľudí sťahovať sa za prácou. Počas prezentácie výsledkov prieskumu Ángel Gurría odpovedal aj na otázky HN:

Jednou z najkritizovanejších oblastí v správe OECD bola na Slovensku pracovná mobilita.

Čo sa týka ochoty Slovákov sťahovať sa za prácou, ste na úplnom chvoste spomedzi všetkých členských krajín OECD. Len menej ako 0,5 percenta populácie je ochotné sťahovať sa za prácou, kým v Maďarsku sú to až štyri percentá. Jedným z dôvodov môže byť aj fakt, že Slováci len veľmi neradi bývajú v prenajatom a radšej nehnuteľnosť vlastnia, čo im potom znemožňuje sťahovanie sa za prácou, hoci Slovensko je relatívne malá krajina.

Ak sa pozrieme na ekonomický rast, ako je na tom Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami?

Je to veľmi jednoduché, pretože čísla hovoria samy za seba. S

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články