rubeľReuters
StoryEditor

Pre nízke ceny ropy a vplyv sankcií čaká ruskú ekonomiku pokles

20.05.2016, 10:14
Autor:
TASRTASR
Informáciu priniesol Medzinárodný menový fond, ktorý pôvodne očakával strmší prepad ekonomiky.

Pokles ruskej ekonomiky bude tento rok miernejší, ako Medzinárodný menový fond (MMF) pôvodne odhadoval, vďaka menovej a fiškálnej politike Moskvy, ktorá jej pomohla zmierniť otrasy na trhoch. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na správu MMF.

Fond najnovšie predpovedá Rusku pokles hrubého domáceho produktu (HDP) v tomto roku o približne 1,5 percenta namiesto pôvodne očakávaných 1,8 percent. A na budúci rok by už ekonomika mala vzrásť o 1 percento, čo je tiež lepší výsledok ako predtým uvádzaných 0,8 percenta. MMF však zároveň upozornil, že ceny ropy sú naďalej najväčším rizikovým faktorom a ak klesnú viac, ako sa očakáva, bude pokles ruskej ekonomiky strmší.

Čo sa týka miery inflácie, prognóza MMF sa zhoduje s predpoveďou ruskej centrálnej banky, podľa ktorej sa do konca tohto roka inflácia v Rusku zníži na zhruba 6,5 percenta a na budúci rok bude pokračovať v poklese.

MMF však zároveň upozornil, že strednodobé vyhliadky ruskej ekonomiky sa stále nezlepšili. Dôvodom sú nízke ceny ropy, starnúca populácia, nedostatok dôveryhodných štrukturálnych reforiem a vplyv sankcií Západu proti Moskve za anexiu Krymu a podporu ukrajinských separatistov.

01 - Modified: 2025-07-28 19:19:42 - Feat.: - Title: Zelenskyj ocenil Trumpovo vyhlásenie k Rusku, ultimátum podľa neho môže priniesť zmenu 02 - Modified: 2025-07-28 18:32:42 - Feat.: - Title: Medvedev varuje pred vojnou s USA, Trumpove ultimáta podľa neho eskalujú konflikt 03 - Modified: 2025-07-28 17:56:18 - Feat.: - Title: Putin hovoril s Netanjahuom o Sýrii a Iráne, zdôraznil potrebu mierového riešenia 04 - Modified: 2025-07-28 17:10:49 - Feat.: - Title: Experti OSN vyzývajú Rusko, aby zastavilo obchodovanie s migrantkami a ich zneužívanie 05 - Modified: 2025-07-28 16:35:34 - Feat.: - Title: Loď ruskej pohraničnej stráže neoprávnene prenikla do estónskych vôd
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. júl 2025 23:25