12.01.2017, 00:00

Irán lákajú stomiliardové investície

Islamská republika ťaží najmä z ukončenia embarga a rastu cien ropy. Šancu v nej cítia aj slovenské spoločnosti.

ropa, ťažba ropy
Zdroj: Reuters

Irán sa po vlaňajšom zrušení hospodárskych a finančných sankcií otvára svetu. Osemdesiatmiliónová islamská republika, ktorá dlhé roky trpela pod embargom zavedeným kvôli jej jadrovému programu, sa teraz snaží dohnať zameškané. Lídri v Teheráne podnikajú všetky kroky pre to, aby prilákali zahraničných investorov a ich technologické know-how.

Podľa agentúry Bloomberg sa Irán snaží získať investície v celkovej hodnote viac ako 100 miliárd dolárov. Z iránskeho koláča by si radi odkrojili svoj podiel aj naše spoločnosti. „Viaceré slovenské firmy už s iránskymi partnermi podpísali predbežné dohody o budúcej spolupráci. Ide predovšetkým o firmy podnikajúce v ropnom biznise, v energetickom sektore všeobecne či v civilnom letectve,“ potvrdil pre HN Ján Bóry, riaditeľ odboru Blízkeho východu a subsaharskej Afriky na slovenskom ministerstve zahraničných vecí.

Prudký prepad ekonomiky
Západný svet a Irán prakticky nanovo budujú svoje ekonomické vzťahy. Pôvodné partnerstvo dostalo ťažkú ranu v roku 1979. Vtedy sa v krajine, ktorá patrila medzi hlavných spojencov USA v moslimskom svete, uskutočnila islamská revolúcia. Spojené štáty vzápätí zablokovali iránsky majetok v USA a zaviedli rozsiahly zákaz dovozu produktov z Iránu.

V nasledujúcich rokoch sa spor medzi oboma krajinami vyostroval. Keď sa Teherán pustil do svojho jadrového programu, k americkému embargu sa pripojila aj Európska únia a OSN.

Irán, ktorý predtým patril k najväčším producentom čierneho zlata, mimoriadne citlivo zasiahol v januári 2012 najmä zákaz dovozu, vývozu a transferu iránskej ropy aj petrochemických produktov. Iránska ekonomika pocítila tento úder prakticky okamžite. Kým v roku 2011 ešte rástla o 3,7 percenta, o rok neskôr sa už prepadla o 6,6 percenta hrubého domáceho produktu. Pád pokračoval aj nasledujúci rok.

Konflikt s Rijádom
Situácia sa otočila v januári minulého roka, keď Západ zrušil všetky hospodárske a finančné sankcie súvisiace s jadrovým programom. V praxi to znamená, že Irán opäť môže vyvážať ropu do sveta. A túto príležitosť aj náležite využil. Od zrušenia sankcií zdvojnásobil svoje ropné exporty a rast jeho produkcie pokračuje.

Iránu pomohla aj skutočnosť, že sa naň nevzťahuje dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu o zmrazení ťažby tejto komodity. To bol aj dôvod, pre ktorý sa Teherán dostal do konfliktu s Rijádom. „Irán ako jediný dostal výnimku a nemusí znižovať ťažbu. Po zrušení ekonomických sankcií začal zvyšovať ťažbu a export. Teherán bol hlavným oponentom ukotvenia denného objemu ťažby ropy. Dá sa povedať, že práve kvôli sporu Saudskej Arábie s Iránom trvalo uzatvorenie dohody v rámci OPEC takmer celý minulý rok,“ uviedol pre HN David Bohuněk, expert českej spoločnosti Comsense analytics.

Ako to už podľa neho v takýchto situáciách býva zvykom, ani ďalším krajinám sa nepáčilo, že by mal Irán dostať výnimku. „Najhlasnejšie sa ozýval Irak. Ten argumentoval, že keby nebolo vojny a terorizmu, mohol svoje prostriedky smerovať do ropnej infraštruktúry a jeho objem ťažby by bol teraz oveľa vyšší. Nakoniec sa mu

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).