12.01.2017, 00:00

Zrýchlená inflácia zatlačí aj na úroky bánk

Rast cien motivuje centrálnych bankárov stopnúť lacné peniaze.

Peniaze, euro
Zdroj: Dreamstime

Rast cien v eurozóne naberá na obrátkach a tešiť sa môže najmä Európska centrálna banka. Jej politika lacných peňazí začína pomaličky zaberať. Na rýchlejšiu infláciu však pôsobia aj vyššie ceny ropy a energií, dopyt po tovaroch a službách, zdražovanie potravín, ale aj tlak na rastúce mzdy.

Vplyv na úroky
Slovenska sa inflácia stále netýka, keďže ceny mierne padali skoro celý minulý rok. V tomto roku sa však predpokladá, že sa rast cenovej hladiny môže vyšvihnúť skoro až k jednému percentu. „Na Slovensku sa očakáva návrat z deflácie do inflácie už za december 2016 a v tomto roku by mohla inflácia dosiahnuť v priemere približne 0,7 percenta,“ tvrdí Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

Analytici Národnej banky Slovenska poukazujú na to, že ceny služieb sa najviac menia v mesiaci január a očakávajú aj priaznivý vývoj na trhu práce. To všetko by mohlo tlačiť aj na postupný rast základných úrokov v ECB a neskôr aj v komerčných bankách.

„S rastom inflačných očakávaní sa dá rátať s ich pozvoľným rastom v Európe, Česku, ale aj na Slovensku,“ myslí si Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Cyrrusu. Nárast však predpokladá až v druh

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).