19.04.2013, 10:21

USA strácajú predpoklady pre rast (komentár)

V USA stúpla nezamestnanosť a znížil sa priemyselný index.

Štvrtok sa niesol v prevažne negatívnej nálade. Na európskom kontinente sa obchodovalo po troch dňoch veľkých strát o niečo pokojnejšie. Včera prebehla aukcia španielskych desaťročných dlhopisov, ktorá priniesla mierne zvýšenie sadzieb, keďže bondy sa predávali s výnosom 4.61 % a pri predošlej aukcii to bolo len na úrovni 4.48 %. Španielsko zaujalo aj výkonnú riaditeľku MMF, Christine Lagardeovú, ktorá vyhlásila, že táto krajina potrebuje viac času na zníženie rozpočtového deficitu, pričom treba zohľadniť jej úsilie o fiškálnu konsolidáciu. Treba si však uvedomiť, že táto južanská krajina sa už pár rokov nedokáže naštartovať a práve škrty dusia ekonomiku. Avšak až také výrazné škrty sa nedejú vo verejných financiách, keďže za minulý rok dosiahlo Španielsko deficit vo výške 7 % HDP, pričom cieľ bol na úrovni 6.3 %. Pani Lagardeová sa taktiež nechala počuť, že ECB má najlepší priestor, z pomedzi hlavných centrálnych bánk, na znižovanie úrokových sadzieb, čo by mohlo naštartovať  hospodárstvo Eurozóny. Pravdepodobne v najbližšej dobe uvidíme, či  Mario Draghi pristúpi k voľbe nižších úrokových sadzieb, podmienky na to istotne má.  Žiadne pozitívne fundamenty ani vyhlásenia do uzatvorenia európskych akciových trhov nedorazili a preto včera ukončili obchodovanie nasledovne: FTSE 100 -0.01 %, DAX -0.39 %, CAC 40 bezo zmeny.

Vlajka USA / Ilustračné foto. Reuters

Na druhej strane Atlantiku sa prezentovalo o niečo viacej makroekonomických dát, ktoré však poukazujú na mierne spomaľovanie hospodárskeho rastu. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti stúpli o 352 tisíc, pričom konsenzus bol na úrovni 349 tisíc. Taktiež negatívom je pokles indexu výroby philadelphského FEDu, ktorý sa znížil na úroveň 1.3, analytici o čakávali rast na hodnotu 2.7 z levelu 2 bodov. Síce hodnoty nad nulou predstavujú stále rast, no už vidieť náznaky postupného oslabovania rastu americkej ekonomiky. Dokonca aj index predstihových ukazovateľov v marci poklesol o 0.1 %, pričom odhad bol na úrovni +0.1 %.  Akciové benchmarky v USA uzatvárali v červenom: Dow Jones -0.56 %, S&P 500 -0.67 %, NASDAQ  -1.20 %.

František Bizovský

František Bizovský

analytik forexpro.sk
Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.