/*hola sparks */
29.12.2015, 12:00

Koľko ľudí zarobí tak ako vy? Zistite, či patríte k slovenskej elite (kalkulačka)

Spočítajte si, kam patrí váš príjem. Kalkulačka vám prezradí, koľko ľudí na Slovensku zarába rovnako ako vy a do akej príjmovej kategórie patríte.

Koľko ľudí zarobí tak ako vy? Zistite, či patríte k slovenskej elite (kalkulačka)

Medzi rokmi 2001 a 2011 sa 700 miliónov ľudí na planéte vymanilo z chudoby, ale väčšina z nich len tak tak. Došlo tak k historickému poklesu svetovej chudoby a skoro dvojnásobnému nárastu počtu ľudí, ktorých možno považovať za príjmovú strednú triedu. Existencia skutočnej globálnej strednej triedy však zostáva naďalej skôr prísľubom.

V roku 2011 viac ako polovica svetovej populácie (56 percent) žila v nízkopríjmovej rovine. Iba 13 percent ľudí mohlo byť považovaných za vyššiu strednú triedu v globálnom štandarde. Zo zozbieraných dát to tvrdí analýza Pew Research Center.

Kto patrí do strednej triedy
Hoci došlo medzi rokmi 2001 a 2011 k rastu strednej triedy v regiónoch ako sú Čína, Južná Amerika a východná Európa, zastúpenie tejto príjmovej skupiny sa skoro nezmenilo v Indii, Afrike, Strednej Amerike a juhovýchodnej Ázii.

Podľa štúdie do strednej triedy patrí každý, kto denne žije za 10 až 20 dolárov. To znamená, že ročný príjem štvorčlennej rodiny zo strednej triedy sa pohybuje medzi 14 600 a 29 200 dolármi.

Realita je v západných krajinách však iná. V Spojených štátoch sa oficiálna hranica chudoby štvorčlennej rodiny pohybovala pred štyrmi rokmi na 23 020 dolároch.

20 a viac dolárov denne
V roku 2011 len 16 percent svetovej populácie disponovalo dvadsiatimi a viac dolármi na deň, čo je len o niečo málo viac, než je americká úroveň chudoby. Väčšina z týchto ľudí žila v ekonomicky rozvinutých regiónoch - Severnej Amerike, Európe a ázijsko-pacifickej oblasti.

Štúdia Pew Research Center je podľa portálu lidovky.cz jednou z mála analýz, ktoré sledujú zmenu vo svetovej strednej triede. Skúmala 111 krajín, ktoré pokrývajú 88 percent celosvetovej populácie a 85 percent celosvetovej produkcie.

Spočítajte si, ako ste na tom so svojím príjmom vy
Kalkulačka vás zaradí do príjmovej skupiny a ukáže, koľko ďalších ľudí u nás žilo s podobným príjmom.

1. Na prvý riadok doplňte krajinu, z ktorej pochádzate
2. Na posledný riadok napíšte váš príjem v eurách za celý rok 2014
3. Prípadne prepnite z annual na monthly a zadajte váš mesačný plat
4. Do poslednej kolónky zadajte počet osôb, ktoré z tohto príjmu žili

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.