13.06.2013, 10:33

Japonský jen ovládol trh (komentár)

Stred týždňa priniesol na väčšinu trhov risk off a výpredaje rizikových aktív.

Jen sa stal hlavným driverom pre pohyb na všetkých trhoch. Poklesy jenových párov pôsobia gravitačne na americké akcie a podporujú zlato v raste. Oslabenie jenu naopak ženie nahor akcie. Volatilita na japonských inštrumentoch je vskutku obrovská a prenáša sa na všetky ostatné trhy. Rast výnosov na japonských dlhopisoch pokračuje, čo ženie nahor aj tie americké. Výnosy na desaťročných amerických dlhopisoch sa zastavili na 2,25 %, čo sú maximá z apríla 2012. Japonský index Nikkei prudko padal, spolu s posilňovaním jenu to malo veľmi zlé následky pre americké akcie a tie sa už od začiatku obchodovania vybrali na juh. Euro sa aj napriek pádu akcií držalo a dolár bol pod tlakom. Kráľovský menový pár sa udržal nad 1,33 a naznačuje snahy o posun bližšie smerom ku 1,35. EURUSD potiahol nahor aj kábel a ten sa dostal ku 200 dňovému kĺzavému priemeru na 1.57, no tento zatiaľ nepustil pár vyššie. Slabý dolár v stredu pomohol komoditám a zlato spolu so striebrom a ropou sa vybrali výrazne nahor. Zlato sa znova blíži k úrovni 1400 dolárov za uncu a striebro ku 22 dolárom za uncu.

Z makro dát sme dnes neznamenali žiadne kľúčové výsledky a tak bol impulzom pre pohyb len japonský jen. USDJPY zatiaľ stále drží level 95,00, no je možné, že sa pozrieme nižšie. To by tak spustilo silnejší prepad na akciách a mohlo by potiahnuť zlato výraznejšie nad 1400 dolárov. Bank of Japan tak spustila búrku, ktorá pravdepodobne len tak ľahko nepreletí. Všetky aktíva sa momentálne obchodujú súbežne s jenom, aj keď Carry Trades a risk on/off tu boli aj v minulosti, situácia naberá na obrátkach. Zvýšená volatilita tak bude pokračovať aj naďalej a uvidíme, ako sa s tým trhy vyrovnajú. Dnes poslal apreciujúci jen americké parkety do červených čísiel: DJIA -0.84%, SPX -0.84%, NAS-1.06%.

Peter Bukov

analytik Capital Markets

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.