/*hola sparks */
20.06.2017, 18:03

Pekárenský gigant z Grécka mieri na juh Slovenska

Výrobca sladkého a slaného pečiva, grécky potravinársky holding Chipita, postaví pri Dunajskej Strede obriu pekáreň. Do nového závodu investuje 63 miliónov eur a zamestná vyše 600 ľudí.

Závod gréckej potravinárskej skupiny Chipita
Zdroj: Insider.gr

Kto nemal krehký rožok pribalený k desiate, nevedel, čo je detstvo. Pred školskými bufetmi sa totiž na croissant Resanka stáli cez veľkú prestávku dlhé rady. V súčasnosti už síce legendárna slovenská značka neexistuje, ale Slovákov naučila konzumovať sladké pečivo s plnkou. Do zabudnutia sa odobrala i preto, že ju z regálov obchodov vytlačila zahraničná konkurencia.

Za svetového lídra medzi výrobcami sladkej pochúťky sa pritom považuje grécky producent Chipita. Obria pekáreň patrí medzi najrýchlejšie rastúce potravinárske skupiny sveta a v medzinárodnej expanzii pokračuje i na Slovensku. Pri Dunajskej strede totiž Gréci kreslia fabriku na zelenej lúke za približne 63 miliónov eur.

„Účelom navrhovaného zámeru je výstavba nového výrobného závodu pekárenských výrobkov s kancelárskymi priestormi, priestormi energetického centra a skladovacími priestormi. Realizáciou investície sa vytvorí približne 609 nových pracovných miest,“ konštatuje spoločnosť Chipita Slovakia v dokumentoch predložených úradom na posudzovanie. Ako potvrdenú investíciu ju vo svojich katalógoch uvádza i vládna inštitúcia Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (Sario).

Firma počíta s rok trvajúcou výstavbou, ktorú by chcela odštartovať v druhom kvartáli budúceho roka. Nový závod so štyrmi výrobnými linkami vyrastie na ploche 7,5 hektára v obci Kostolné Kľačany. Na troch linkách bude produkovať croissanty a na jednej slané pečivo.

Za deň továreň vyprodukuje okolo 3,3 milióna kusov sladkých rožkov a 500-tisíc balení slaného občerstvenia. Celková ročná kapacita slovenskej pekárne po plnom nábehu produkcie dosiahne 72 200 ton potravín.

Potravinársky holding z Grécka 

Grécka spoločnosť Chipita vznikla v roku 1973, svoje produkty dodáva do 67 krajín sveta a priamo vlastní 11 výrobných závodov. Kapacita jej fabrík zahŕňa 38 výrobných liniek v Bulharsku, Grécku, Indii, Poľsku, Rumunsku, Rusku a Turecku. Ďalších sedem výrobných závodov s 31 výrobnými linkami, ktoré sa nachádzajú v Egypte, Saudskej Arábii a Malajzii, firma prevádzkuje formou spoločných podnikov s viacerými partnermi.

Pekárenský holding Chipita má v súčasnej dobe medzinárodné zastúpenie v 4 hlavných produktových kategóriách – croissanty a podobné výrobky z cesta, slaný snack, koláče a cukrovinky. Skupina dáva prácu viac ako 11 000 ľuďom, z toho približne 4 500 zamestnáva Chipita priamo a 6 500 zamestnancov pracuje v strategických partnerských spoločnostiach.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.