/*hola sparks */
22.06.2017, 14:14

Skrachovanej oceliarni finančníkov z Istrokapitálu hľadajú nového majiteľa

Fabrika na betonársku oceľ, ktorú si na východe Slovenska postavili finančné skupiny Istrokapitál a J&T, sa po dlhom čakaní konečne predáva v konkurze.

Minioceliareň v Strážskom
Zdroj: ssmst.sk

Minioceliareň v Strážskom vyrábala každoročne obrie straty vo výške niekoľko desiatok miliónov eur a za svoju krátku existenciu sa stihla zapliesť i do karuselových podvodov s DPH. Keď už spoločnosť Slovakia Steel Mills (SSM) z portfólia finančníkov Istrokapitálu a J&T nevládala pred sebou tlačiť ťarchu dlhov, požiadala súdy koncom roka 2014 o ochranu pred veriteľmi.

Fabriku na východe Slovenska totiž najviac ťažil 168-miliónový úver od Českej exportnej banky (ČEB). Oceliareň napokon skončila v konkurze a štátna banka z Česka nedokázala ani na niekoľko pokusov predať svoju gigantickú pohľadávku voči SSM. Nehnuteľnosti, stroje i výrobné vstupy v súpisovej hodnote okolo 42 miliónov eur tak končia v medzinárodnej súťaži na majetok skrachovanej továrne.

„Začala unikátna investičná príležitosť, kedy konkurzný správca spustil predaj časti podniku Slovakia Steel Mills v konkurze. Minioceliareň bola primárne projektovaná na výrobu stavebnej ocele a je založená na dvojstupňovom výrobnom procese - oceliarni a valcovni,“ uvádza špecializovaný web venovaný predaju fabriky.

Supermoderná oceliareň na zelenej lúkeh

Ide pritom o jeden z najväčších konkurzov v regióne strednej Európy. Oznam o štarte medzinárodného tendra bol publikovaný i vo štvrtkovom Obchodnom vestníku. Konkurzným správcom SSM je spoločnosť Slovenská správcovská a reštrukturalizačná (SSR) z Banskej Bystrice.

Ročná kapacita oceliarne, ktorej kumulovaná strata presiahla sumu 170 miliónov eur - teda približne jej ročné tržby z roku 2013, predstavuje 480-tisíc ton valcovaných výrobkov a 600 000 ton sochorov, z toho 100-tisíc ton bolo určených na predaj. V prípade priaznivej trhovej situácie dokázala firma svoju produkciu nafúknuť až na 750 000 ton sochorov za rok.

V rokoch 2013 a 2014 v snahe zvrátiť zlú finančnú kondíciu investovali oceliari z východu Slovenska do rozšírenia produktového portfólia s vyššou pridanou hodnotou - napríklad do výroby závitových tyčí. SSM disponuje najmodernejšími výrobnými technológiami. Ich dodávateľom bola nemecká strojárska skupina SMS Group - jeden z top hráčov na oceliarskom trhu.

„Vzhľadom na unikátnosť tejto investičnej príležitosti, ktorá sa nemusí opakovať veríme, že na konci tendra bude známy nový majiteľ

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.