20.01.2013, 12:13

Kríza neubrala Španielsku turistov

Počet turistov v Španielsku v roku 2012 vzrástol o 3 % aj napriek dlhovej kríze v eurozóne. Krajinu na juhu Európy vlani navštívilo 57,9 milióna zahraničných turistov. Vyplýva to z údajov ministerstva cestovného ruchu, ktoré zverejnila agentúra DPA.

Podľa ministerstva počet zahraničných turistov bol v roku 2012 tretí najvyšší v histórii krajiny po rekordných rokoch 2006 a 2007.
Predchádzajúca globálna finančná a hospodárska kríza mala negatívny vplyv na cestovný ruch, čo pocítilo aj Španielsko, keď počet zahraničných návštevníkov v roku 2009 klesol o 8,7 %.

Najviac turistov prichádza do Španielska z Británie, po ktorej nasledujú Nemecko, Francúzsko a škandinávske štáty.

Španielsko je spolu s Francúzskom, Čínou a Spojenými štátmi jednou z najnavštevovanejších krajín sveta a práve cestovný ruch je pre krajinu v súčasnej ekonomickej situácii mimoriadne dôležitý. Štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny sa totiž zmieta v recesii a miera nezamestnanosti v krajine už prekročila 25 %. Cestovný ruch sa pritom na hrubom domácom produkte (HDP) krajiny podieľa zhruba 11 %.
Podľa odhadu španielskej vlády v roku 2012 klesol HDP krajiny o 1,5 % a tento rok by sa mal znížiť o 0,5 %. Európska únia (EÚ) je však pesimistickejšia a odhaduje, že pokles HDP Španielska aj v roku 2013 dosiahne 1,4 %.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.