/*hola sparks */
21.02.2013, 09:13

Fed môže stopnúť nákup dlhopisov. Euro padá

+VIDEO | Fed vystrašil trhy. Kvôli rizikám môže zastaviť nákup dlhopisov a niečo skôr.

Ben Bernanke. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Spoločná európska mena dnes pokračuje v oslabovaní. V rannom obchodovaní jej kurz klesol až na 1,3234 USD/EUR, čo je najmenej od polovice januára, informovala agentúra DPA.

Neskôr euro zmazalo časť strát a predávalo sa po 1,3262 USD. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v stredu napoludnie referenčný kurz na 1,3370 (v utorok: 1,3349) USD/EUR.

Vývoj kurzu eura voči doláru

 

Dôvodom prudkého pohybu na devízovom trhu bolo zverejnenie zápisnice z posledného zasadania menového výboru americkej centrálnej banky Fed, ktorá vyvolala špekulácie, že banka môže ukončiť program nákupu dlhopisov skôr, než sa doteraz očakávalo. To výrazne podporilo dolár a naopak euro prudko oslabilo.

Guvernéri sa začínajú báť rizík príliš uvoľnenej menovej politiky a viacerí z nich sa začínajú prikláňať na stranu odporcov kvantitatívneho uvoľňovania, resp. zástancov jeho ukončenia. "To tak vyvolalo ďalšie nákupy dolára a viedlo k pokračovaniu prepadov na komoditách a akciách. Celkovo tak situácia pripomínala panické výpredaje v roku 2011," zhrnul analytik forexpro Peter Bukov.

Fed v súčasnosti mesačne nakupuje cenné papiere za 85 miliárd USD (63,6 miliardy eur), aby podporil ekonomiku.

Informovala o tom agentúra DPA.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.