/*hola sparks */
04.01.2013, 18:10

Kurz eura dnes dočasne klesol

Kurz spoločnej európskej meny dnes výrazne kolísal. Napoludnie krátkodobo klesol pod hranicu 1,30 USD/EUR. Euro zmazalo straty až po zverejnení údajov z amerického trhu práce a podvečer sa predávalo po 1,3048 USD, informovala agentúra DPA.

Európska centrálna banka (ECB) stanovila dnes napoludnie referenčný kurz na 1,3012 (vo štvrtok: 1,3102) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,7685 (0,7632) eura.

"Správa z amerického trhu práce za december trochu sklamala," uviedla devízová expertka Commerzbanky Antje Praefckeová. Po štvrtkovej (3. 1.) správe o tvorbe pracovných miest v súkromnom sektore niektorí investori očakávali, že v USA vzniklo v decembri 2012 viac nových pracovných miest, než ukázala dnešná správa amerického ministerstva práce. To malo podľa Praefckeovej negatívny vplyv na dolár.

Vo štvrtok večer zverejnený zápis z decembrového (11. a 12. decembra) zasadnutia americkej centrálnej banky Fed dnes predpoludním podporil dolár. Viacerí členovia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC, menový výbor Fed), začínajú mať obavy z rizík spojených s nákupom dlhopisov a požadujú, aby ich Federálny rezervný systém (Fed) ešte pred koncom tohto roka obmedzil alebo úplne zastavil. Fed aktuálne mesačne nakupuje dlhopisy za 85 miliárd USD (65,3 miliardy eur). Podľa Praefckeovej sú tieto vyjadrenia prekvapivé, keďže Fed doteraz neudával žiaden časový rámec programu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.