15.07.2013, 17:52

Euro voči doláru posilnilo

Kurz spoločnej európskej meny sa po zverejnení makroekonomických údajov z USA drží výrazne nad úrovňou 1,30 USD/EUR. Informovala o tom agentúra DPA.

Tesne pred zverejnením údajov z USA euro krátkodobo oslabilo pod hranicu 1,30 USD/EUR. Neskoro popoludní sa euro predávalo po 1,3050 USD. Európska centrálna banka (ECB) okolo poludnia stanovila referenčný kurz na 1,3012 (v piatok: 1,3034) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,7685 (0,7672) eura.

Popoludní zverejnilo americké ministerstvo obchodu, že maloobchodné tržby v USA v júni rástli pomalšie, než sa očakávalo. To viedlo k oslabeniu dolára a podporilo spoločnú menu, ktorá voči americkej mene posilnila približne o pol centa. Celkovo však boli reakcie finančných trhov na údaje z USA relatívne obmedzené. Experti nepredpokladajú, že slabšie maloobchodné tržby predstavujú riziko pre vývoj ekonomiky v USA. "Údaje o maloobchode v USA sklamali len na prvý pohľad," uviedol expert Commerzbank Christoph Balz vzhľadom na aktuálne oživenie na americkom trhu práce.

Výraznejší vplyv na dianie na devízovom trhu nemali aktuálne údaje z Číny, ktoré signalizujú spomaľovanie druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.