26.04.2010, 19:15

Island-zamračené. Goldman-hmlisto! Grécko-jasnejšie?

Krátkodobý negatívny sentiment panujúci na trhoch zo začiatku týždňa bol spôsobený najmä udalosťami vo finančnom sektore.

[[{"type":"hn-image","fid":"88394","attributes":{"class":"right","width":"300","height":"200"}}]]Investičná banka Goldman Sachs bola SEC (Komisia pre burzu a cenné papiere) obvinená z podvodu, konkrétne z predaja obligácie CDO, odvodenej od vysoko rizikových hypotekárnych úverov. Sopečná činnosť Islandu osudná pre mnohých pasažierov neustále komplikovala aj prepravu a letecké spoločnosti oberala o príjmy.

Povzbudenie pre investorov poskytla pokračujúca výsledková sezóna v USA a technologické spoločnosti, ktoré vykázali vynikajúce výsledky. Ako jediné z európskych indexov rástli holandský AEX (1 percento) a nemecký DAX (1.3 percenta), ktorému pomáhali hlavne automobilky ako Daimler, BMW a Volkswagen. Medveďov opäť prebudila správa Eurostatu o pomere vládneho dlhu k HDP, ktorý sa v Eurozóne ku koncu roku 2009 vyšvihol na úroveň 78.7 percenta, z predchádzajúcich 69.3 percenta za rok 2008.

Deficit verejných financií krajín EÚ za minulý rok vzrástol na 6.3 percenta oproti 2 percentám z roku 2008. Favorita, Grécko s rozpočtovým schodkom -13.6 percenta z HDP, stihlo predbehnúť Írsko so -14.3 percentami z HDP. George Papandreou v piatok požiadal EÚ a MMF o poskytnutie finančnej pomoci a zachraňoval nielen svoju krajinu (Grécko), ale aj menu Euro a akciové trhy, ktoré ku koncu týždňa začali znovu rásť. EÚ predbežne schválila Grécku núdzový program na 3 roky vo výške 30 miliárd eur, s fixnou úrokovou sadzbou 5 percent.

Spoločnosť Man má oznámiť výsledky za 1. štvrťrok 2010 až v tomto týždni, no podľa nemeckých novín Platow Brief by mala dosiahnuť operačný zisk vo výške približne 120 miliónov eur a tržby v hodnote 3 miliárd eur. Nárast by mal byť ťahaný najmä Brazíliou, avšak noviny zdroj svojich informácií nepriblížili. Akcie Man posilnili o 5.6 percenta na 70.1 eura. Darilo sa aj automobilke Peugeot SA, ktorá prekonala očakávania analytikov, keď v prvom kvartáli 2010 dosiahla tržby vo výške takmer 14 miliárd eur, čo je medziročný nárast o 27.5 percenta. Peugeot SA očakáva v tomto roku predaj 150 000 áut v Číne, čo by predstavovalo medziročný nárast o 36 percent. Akcie Peugeot SA vzrástli o 8.2 percenta na 23.5 eura.

[[{"type":"hn-image","fid":"94704"}]]

V tomto týždni budú investori očakávať správu zo zasadnutia amerického FED-u, v Európe bude zaujímavým číslom miera nezamestnanosti. K makrodátam a výsledkovej sezóne v USA sa pripojí už aj Európa a hospodárske výsledky za 1. kvartál 2010 zverejnia spoločnosti ako Daimler, Deutsche Bank, SAP, Erste Bank, Unipetrol, či Total.

 Zoltán Csiba

Capital Markets

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.