Tenis-Australian: Bitku "titánov" vyhral Safin

27.01.2005, 13:49

Prvým finalistom úvodného grandslamového turnaja roka Australian Open v Melbourne sa stal 4. nasadený ruský tenista Marat Safin, ktorý v repríze vlaňajšieho finále vyradil obhajcu titulu Rogera Federera zo Švajčiarska v päťsetovej dráme 5:7, 6:4, 5:7, 7:6 (5), 9:7.
Safin potreboval na svoje druhé víťazstvo nad Federerom v kariére takmer štyri a polhodiny, pričom odvrátil jeden mečbal súpera a svoje víťazstvo v súboji titánov spečatil až premenením siedmeho mečbalu! Safin sa vo finále, svojom treťom v Melbourne stretne s lepším z dvojice Lleyton Hewitt (3-Austr.) - Andy Roddick (2-USA).
Líder rebríčka ATP začal dobre, tvrdým umiestneným podaním postupne nahlodal súpera a úvodné dejstvo získal po brejku za 45 minút 7:5. V druhom dejstve ale zaváhal, Safin mu prelomil podanie a po 37 minútach vyrovnal stav setov na 1:1. Do tretieho dejstva vstúpil favorizovaný Švajčiar ako hurikán, vytvoril si náskok 3:0, opäť však stačila chvíľka nepozornosti a Safin, bývalý svetový hráč číslo jeden vyrovnal na 3:3. Dvadsaťtriročný reprezentant helvétskeho kríža ale dôraznejšou hrou nakoniec zaknihoval set 7:5. Štvrté dejstvo pripomínalo zákopovú vojnu - obaja aktéri si podržali servis a tak k slovu zákonite prišiel tajbrejk. V ňom viedol Švajčiar 4:1 a 5:2, ale nepremenil mečbal, čo pre neho znamenalo stratu druhého setu na Open vôbec. V rozhodujúcom piatom sete Safin prelomil podanie súpera v 6. hre a po potvrdení viedol 5:2! Obhajca potom znížil na 3:5, v ďalšej hre odvrátil pri podaní Safina dva mečbaly a dokonca ho aj brejkol. Súboj gradoval, Federer pri svojom servise odvrátil tretí mečbal Rusa a vyrovnal na 5:5. V 14. hre Švajčiar pri svojom servise opäť odvrátil dva mečbaly a vyrovnal stav setu na 7:7. Rus zakontroval, išiel do vedenia 8:7 a v ďalšom geme najskôr šiesty mečbal nepremenil, no siedmy už áno. Safin tak postúpil do svojho štvrtého grandslamového finále v kariére, pričom titul získal iba na US Open 2000 (finále Austrália Open 2000 a 2002).