Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2017, 07:56

Svetová ekonomika zrýchli. Pozrite sa, aký bude rast v jednotlivých krajinách a oblastiach

Oproti aprílu zhoršili odhady pre Spojené štáty a zlepšil vyhliadky rastu v krajinách eurozóny.

Svetová ekonomika zrýchli. Pozrite sa, aký bude rast v jednotlivých krajinách a oblastiach
Zdroj: Reuters

Svetová ekonomika tento rok zrýchli tempo rastu na 3,5 percenta a budúci rok porastie ešte mierne rýchlejšie. Uviedol to Medzinárodný menový fond v dnešnej aktualizácii Svetového ekonomického výhľadu a potvrdil tým globálne predpovede svojej jarnej prognózy. Fond ale oproti aprílu zhoršil odhady pre Spojené štáty a zlepšil vyhliadky rastu v krajinách eurozóny.

"Oživenie globálneho rastu, ktoré sme predpovedali v apríli, je teraz na pevnejšom základe; teraz už nemáme žiadnu pochybnosť, že svetová ekonomika nabrala na sile," uviedol k najnovšiemu výhľadu hlavný ekonóm MMF Maurice Obstfeld.

Odhad svetového rastu za minulý rok fond mierne zvýšil na 3,2 percenta z aprílových 3,1 percenta, predpoveď pre budúci rok ponechal na úrovni 3,6 percenta. Vyspelé ekonomiky tento rok zrýchlia celkovo rast na dve percenta z vlaňajších 1,7 percenta a výkon rozvíjajúcich sa trhových ekonomík sa taktiež zlepší na 4,6 percenta.

Nezmenený globálny výhľad maskuje rozdielny vývoj v hlavných oblastiach sveta. Pre USA fond znížil tohtoročnú predpoveď o 0,2 percentuálneho bodu na 2,1 percenta a rovnaké tempo predpovedá aj pre rok 2018 oproti aprílovej prognóze 2,5 percenta. Podľa MMF sa v tom odráža ústup od pôvodného predpokladu, že vláda Donalda Trumpa podporí ekonomický rast zvýšenými rozpočtovými výdavkami. Oba nové odhady však zostávajú výrazne nad slabým minulým výkonom 1,6 percenta.

Eurozóna si naopak povedie lepšie, než fond na jar predpovedal. Tento rok porastie tempom 1,9 percenta oproti aprílovému odhadu 1,7 percenta a budúci rok spomalí miernejšie, než sa čakalo. Zlepšením odhadov pre krajiny eura reaguje fond na prekvapivo dobrý výkon popredných západoeurópskych ekonomík v prvom štvrťroku.

MMF mierne zlepšil aj predpovede pre Japonsko, Čínu a Kanadu. Odhad pre tento rok naproti tomu znížil pre Britániu, ktorej ekonomika rástla v prvom štvrťroku pomalšie, než sa čakalo.

Z rizík, ktoré by poslednú prognózu mohli narušiť, menoval Obstfeld najmä možné problémy v dôsledku sprísňovania menovej politiky vo vyspelých krajinách. Centrálne banky by tak podľa MMF mali s ohľadom na naďalej slabé inflačné tlaky postupovať v tomto smere opatrne.

Ďalším rizikom by podľa fondu mohol byť pokračujúci rýchly rast úverov v Číne, ktorý zvyšuje riziká pre finančnú stabilitu. Tretím zdrojom rizík sú podľa fondu protekcionistické kroky a reakcie na ne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.