25.07.2017, 00:00

Rivali v biznise: Microsoft spustil revolúciu, Apple sa dostal z garáže medzi giganty

K najväčším celosvetovým rivalom v IT biznise patria určite firmy Microsoft a Apple.

Steve Jobs, Bill Gates
Zdroj: Reuters

Najväčšia rivalita oboch IT gigantov sa prejavila pri vývoji operačných systémov. Obaja vizionári, ktorí stáli pri kormidle oboch spoločností, začínali v polovici sedemdesiatych rokov a postupom času vybudovali multimiliónový biznis.

Zatiaľ čo Microsoft naberal na hodnote i úspešnosti postupne, Apple sa niekoľkokrát musel vyrovnať s finančnými problémami. Dnes obe spoločnosti patria medzi najhodnotnejšie na svete.

Apple bol v minulom roku ohodnotený ako najhodnotnejšia spoločnosť na svete vo výške sto miliárd dolárov a Microsoft, ktorý sa po Googli umiestnil na treťom mieste, bol ohodnotený na 72,5 miliardy dolárov.

Apple: Z garáže medzi giganty IT priemyslu

Spoločnosť Apple je prototypom amerického sna. Zo spoločnosti v garáži sa stala multimiliónová korporácia s viac ako 115-tisíc zamestnancami. Najväčší úspech sa pripisuje Stevovi Wozniakovi a Stevovi Jobsovi, ktorý bol a stále je ikonou spoločnosti. Podľa výpovedí jeho spolupracovníkov to bol on, bez koho by sa vývoj nových produktov nezaobišiel. Od zamestnancov požadoval perfekcionizmus.

K výrobe vlastného počítača oboch inšpiroval Altair 8800, čo bol jeden z prvých osobných počítačov. V roku 1976 zakladateľská dvojica so svojím spoločníkom Ronaldom Waynom založila spoločnosť Apple Computer. Základný kapitál tvorilo chabých 1 300 dolárov. Peniaze získal Jobs predajom auta a Wozniak predajom vedeckej kalkulačky.

Prvý milión a vstup na burzu
Prvý Wozniakov počítač Apple I si našiel obľubu hlavne u počítačových nadšencov. Cena bola 666 dolárov a celkovo bolo predaných niekoľko desiatok kusov. Zakrátko vznikol počítač Apple II. Prvý osobný počítač disponoval dovtedy nevídanou farebnou obrazovkou a spoločnosti zarobil prvý milión dolárov. V roku 1980 vstúpila spoločnosť na burzu.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.