Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2021, 10:16 Aktualizované dňa 28.09.2021 o 10:53

Ekonomika bude rásť pomalšie, ako sa čakalo. Kažimír zhoršil odhad

Pre budúci rok NBS naopak zvýšila odhad rastu HDP krajiny, a to na 6,3 percenta z doterajších 5,9 percenta.

Ekonomika bude rásť pomalšie, ako sa čakalo. Kažimír zhoršil odhad
Zdroj: HN/Jaroslav Pavliga

Národná banka Slovenska (NBS) opäť znížila výhľad tohtoročného rastu ekonomiky krajiny na 3,5 percenta, doteraz počítala s rastom hrubého domáceho produktu o 4,5 percenta.

Dôvodom je očakávaná tretia vlna epidémie choroby covid-19 a nedostatok súčiastok v priemysle. Guvernér NBS Peter Kažimír novinárom povedal, že výkon hospodárstva sa na úroveň pred vypuknutím pandémie vráti až začiatkom budúceho roka. NBS súčasne výraznejšie zvýšila výhľad inflácie.

Zdroj: NBS

"V najbližších mesiacoch očakávame významný rast spotrebiteľských cien sprevádzaný spomalením ekonomickej aktivity. Obaja javy považujeme za dočasné," uviedol Kažimír.

Pre budúci rok NBS naopak zvýšila odhad rastu HDP krajiny, a to na 6,3 percenta z doterajších 5,9 percenta. Slovenské firmy si podľa Kažimíra nemôžu sťažovať na nedostatok objednávok, problémom sú však chýbajúce súčiastky. Kvôli výpadku v dodávkach čipov skôr v tomto roku opakovane prerušila produkciu väčšina slovenských automobiliek.

NBS súčasne zvýšila výhľad inflácie pre tento a tiež pre budúci rok, kedy by tempo rastu spotrebiteľských cien malo v priemere dosiahnuť takmer štyri percentá. Dôvodom sú vyššie ceny komodít, potravín aj očakávané zvýšenie regulovaných cien energií.

Miera nezamestnanosti sa podľa NBS bude znižovať oproti doterajším predpokladom rýchlejšie. Napriek tomu, že nezamestnanosť sa ešte nevrátila na úroveň pred vypuknutím koronavírusovej krízy, niektoré sektory čelia nedostatku pracovníkov.

Výhľad ekonomického rastu Slovenska už minulý týždeň zhoršilo tiež ministerstvo financií. Úrad vo svojej najnovšej prognóze počíta s tohtoročným rastom HDP o 3,7 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.