26.07.2017, 00:00

Nie sme iba nájazdnícka skupina

O stratégii v biznise hovorí spolumajiteľ finančnej skupiny Arca Capital a jej finančný riaditeľ Rastislav Velič.

Rastislav Velič nie je rád, ak biznis skupiny verejnosť spája len s nájazdovými aktivitami.
Zdroj: MF DNES/DAN MATERNA

Praha - Skupina Arca Capital chce byť pripravená na každú príležitosť, a tak drží nohu vo dverách viacerých segmentov – od retailového reťazca cez výstavbu bytov, výrobu minerálnych vôd, personálne agentúry až po platobné karty. Svoje aktivity sa snaží postupne prepájať. Doteraz bola mediálne známa predovšetkým nájazdovými aktivitami svojho majoritného vlastníka Pavla Krúpu. Spoločník firmy a jej finančný riaditeľ Rastislav Velič to chce zmeniť.


Arca v poslednom čase prichádza s novými aktivitami – vlani prikúpila výrobcu minerálok Korunní, prevzali ste dve veľké personálne agentúry, priniesli ste elektronickú gastrokartu Gusto, rozširujete maloobchodný reťazec Delia. Prekáža vám pri tom nálepka „nájazdníkov“?
Články o nás sa týkajú hlavne nájazdových aktivít, ktorým sa venuje Pal'o Krúpa. Tie pritom pokrývajú desať až 15 percent aktivít skupiny Arca Capital. Arca nikdy nemala stratégiu byť výsostne spoločnosťou venujúcou sa oportunistickému biznisu (profitovanie z problémov iných firiem, poznámka redakcie). Našimi investičnými partnermi sú renomované domáce a západoeurópske bankové a finančné inštitúcie, snažíme sa otvoriť spoluprácu v Pobaltí. Nie je to úplne ideálna vizitka.


Teraz to vyzerá, že vy robíte väčšinu biznisu Arcy, zatiaľ čo Pavol Krúpa svoju menšiu časť zviditeľňuje v médiách.
Biznis, ktorý robí Pavol, je pomerne zložitý, právne aj z hľadiska kontaktov, ťažší na identifikáciu príležitostí. Biznis, ktorý robím ja, sa mi rodí pod rukami, a v Arce je doň zapojených viac ľudí.


Ako teda vyzerá štruktúra vášho biznisu?
Základom našich aktivít je finančníctvo – predovšetkým investičné fondy. Popri tom robíme aj retailové veci. Založili sme nebankovú spoločnosť Silverside, ktorá na Slovensku poskytuje spotrebiteľské úvery, v Česku začne fungovať možno už na jeseň. Máme pod kontrolou niekoľko sietí investičných sprostredkovateľov a poistných maklérov, dohromady je to v Česku a na Slovensku 3,5- až štyritisíc ľudí (siete FG Financial Group, Salve, Deluvis). Poskytujeme tiež on-line sprostredkovanie – prevzali sme platformu porovnej24.cz, netfinance.sk, hyperia.sk. Vedľa toho vzniká platobná inštitúcia.


Aké úmysly máte s platobnou inštitúciou? Prečo nezaložíte rovno banku?
Je to prakticky malá banka, ktorá nevie samostatne prijímať platby a poskytovať úvery, ale vie robiť platobné príkazy a obchody na finančnom trhu. Nevie samostatne založiť účet, alebo termínovaný vklad – v tom musíme spolupracovať s bankou. Prirodzeným vyvrcholením finančnej časti skupiny Arca Capital je v budúcnosti získať bankový dom. (Arca v minulosti prejavila záujem o zaniknutú Zuno banku alebo o vstup do dnes už skrachovanej záložne WPB, poznámka redakcie.) Zatiaľ je to startup na Slovensku, vyvíjame softvér, etablujeme tím ľudí, o licenciu ešte len budeme žiadať.


Venujete sa aj vymáhaniu retailových pohľadávok. Aký veľký je to pre vás biznis?
Máme inkasnú agentúru Blackside – na Slovensku vlastníme pohľadávky v nominálnej hodnote 200 miliónov eur nakúpených od bankových domov a v správe máme ďalších 150 miliónov eur. Blackside je aktívna tiež v Maďarsku, kam sme vstúpili vlani na jeseň a sme tam päťka alebo šestka. Do Česka sme vstúpili v marci a nedávno sme získali balík pohľadávok od jedného českého bankového domu.


Najväčší biznis Arcy je v správe investičných fondov. Do čoho investujú?
Naša investičná skupina Redside, do ktorej sme vstúpili v roku 2014 a ktorú spolu vlastníme s Rudolfom Vřešťálom, spravuje v podielových a investičných fondoch aktíva v objeme 500 miliónov eur. Ide o reality, investície v obnoviteľných zdrojoch, hotely. Jeden z fondov, Arca Opportunity, sa venuje špekulatívnemu investovaniu do podhodnotených aktív – do dlhopisov, startupov. Vedľa fondov bude tvoriť podstatnú časť našich aktivít tiež development – na Slovensku pripravujeme výstavbu rádovo tisícky bytov, predovšetkým v Bratislave.


V akej fáze sú vaše developerské aktivity?
V jednom prípade už máme stavebné povolenie, inde beží príprava projektov a získavania územných a stavebných rozhodnutí. V Bratislave to budú projekty od 7

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.