Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2017, 00:00

Plynovod do Maďarska prepravil nula kubíkov

Potrubie na juh sa napriek miere využitia podľa odborníkov oplatilo.

Plynovod do Maďarska prepravil nula kubíkov
Zdroj: HN

Mal výrazným spôsobom zvýšiť energetickú bezpečnosť v regióne, doteraz sa však takmer nevyužíva. Ide o maďarsko-slovenský prepojovací plynovod s cenou viac ako 160 miliónov eur. Tento rok ním plyn vôbec netiekol. Vlani to bolo 16 miliónov kubíkov. Na porovnanie, celkovo Slovenskom prešlo 60 miliárd kubíkov.

Záchrana v čase krízy

Z dĺžky 110 kilometrov je na našom území iba 19 a slovenský Eustream pokryl asi osminu z celkových nákladov. Stavbu Európska únia vyhlásila za projekt spoločného záujmu, čo dovolilo čerpať fondy bez potreby splnenia bežných kritérií. Dôvodom je práve to, že mal pomôcť k vyššej istote v regióne najmä z hľadiska bezpečnosti dodávok. To sa podľa Pavla Kubíka, hovorcu spoločnosti Eustream, splnilo aj napriek tomu, že oň nie je takmer žiadny komerčný záujem. „Jeho samotná existencia prispieva k rozvoju trhu s plynom a cenovej konvergencii, keďže jeho účastníci sa môžu spoľahnúť na kapacity tohto plynovodu,“ vysvetľuje. „Každý sa ma pýta, prečo je plynovod prázdny. Okamžite po uvedení do prevádzky klesla cena pl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.