Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2017, 00:00

Čo bude, keď sa spotreba benzínu a nafty prepadne? Slovnaft má plán B

Maďarský petrochemický gigant postaví fabriku na výrobu plastov za dve miliardy.

Čo bude, keď sa spotreba benzínu a nafty prepadne? Slovnaft má plán B
Zdroj: Slovnaft

Znižujúca sa spotreba ropy, postupný koniec dieselovývh, neskôr aj benzínových motorov a nástup elektromobilov. To všetko privádza samotných spracovateľov ropy k zamýšľaniu sa nad svojou budúcnosťou. Aj keď im momentálne čierne zlato prináša závratné zisky, už o pár rokov to tak byť nemusí. Aj preto začal maďarský MOL, ktorý je matkou Slovnaftu, s expanznými plánmi, podľa ktorých sa chce stať významným hráčom v oblasti výroby plastov. „Naším cieľom je stať sa vedúcou chemickou spoločnosťou v strednej a vo východnej Európe do roku 2030,“ tvrdí pre HN hovorkyňa spoločnosti MOL Group Anna Wiśniowska. Na tieto plány už MOL vyčlenil 3,9 miliardy eur.

Prvá investovaná miliarda
Expanzia prebehne postupne. Prvú necelú miliardu zhltne nový chemický priemyselný komplex v Maďarsku, ktorý sa bude zaoberať výrobou polyolov. Ide o materiál, ktorý bude využitý v nábytkárstve, ako výplň matracov či sedadiel a aj na výrobu rôznych súčiastok používaných v automobilovom priemysle. Spoločnosť sa dohodla na spolupráci aj so spoločnosťami Evonik a Thyssenkrupp, ktoré budú kooperovať tak na výrobe, ako aj počas realizačných fáz výrobnej jednotky. Dohoda s našimi partnermi predstavuje dôležitý krok pri realizácii stratégie MOL do roku 2030, ktorá transformuje skupinu na poprednú chemickú spoločnosť v strednej a východnej Európe. Prvým rozhodujúcim investičným krokom pri premene na významného európskeho hráča je takmer miliarda dolárov pre projekt Polyol,“ konštatuje generálny riad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.