Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2017, 00:00

Analytici: Regionálny príspevok pomôže za 200 rokov

Analytici: Regionálny príspevok pomôže za 200 rokov
Zdroj: TASR

Rozpočet na riešenie najmenej rozvinutých regiónov nie je primeraný veľkosti problému, tvrdí riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník a formu podpory od štátu považuje za nevhodnú. Týmto tempom sa podľa neho regionálne rozdiely zotrú za najmenej 200 rokov. Za riešenie považuje zavedenie inkluzívneho trhu, ktorý navrhujú už niekoľko rokov.


Pokles je nerovnomerný
Nezamestnanosť v najmenej rozvinutých okresoch neklesá tak ako na celonárodnej úrovni. Slovensko síce prežíva vysoký ekonomický rast, ale v dvanástich okresoch klesol počet dlhodobo nezamestnaných iba o 40 percent. Tento údaj znie pozitívne, no oproti štátnemu priemeru zaostáva o 10 percentuálnych bodov. „Dôsledkom sú rastúce regionálne rozdiely,“ konštatuje Michal Páleník. „V každom prípade regionálna politika zlyháva,“ tvrdí aj výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský. Vychádza zo štúdie, ktorú uverejnili v marci tohto roka. Jedným zo záverom štúdie je podľa jeho slov zistenie, že veľká väčšina investičných stimulov ide do viac rozvinutých regiónov a do tých málo rozvinutých nejde takmer nič.


Ministerstvo práce má na vývoj najmenej rozvinutých okresov iný názor. „Nie j

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.