Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2017, 23:47

Snemovňa reprezentantov USA schválila peniaze na hraničný múr

Snemovňa reprezentantov USA schválila peniaze na hraničný múr
Zdroj: Reuters

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA dnes odhlasovala armádny rozpočet vo výške 788 miliárd dolárov (674 miliárd eur), ktorého súčasťou je aj suma 1,6 miliardy určená na stavbu múru na hranici s Mexikom. Rozpočet, ktorý zahŕňa výdavky na ozbrojené sily a na starostlivosť o vojnových veteránov, prešiel pomerom hlasov 235 ku 192. O rozpočte bude hlasovať aj Senát.

Hraničný múr, ktorý má zabrániť pašovaniu narkotík a prenikaniu imigrantov z Mexika, sľúbil prezident Donald Trump voličom počas minuloročnej volebnej kampane. O peniazoch na jej financovanie republikáni z taktických dôvodov nechceli hlasovať samostatne, a zaradili ich preto do všeobecnejšieho zákona o financiách pre Pentagon. Mexiko s budovaním hraničného múru nesúhlasí, proti je v Kongrese aj demokratická opozícia.

Pre prezidenta je odhlasovanie rozpočtu v snemovni politickým víťazstvom, aj keď zákon čaká v Senáte robustnejší odpor demokratov, napísala agentúra AP. Financie majú hlavne zabezpečiť modernizáciu armády a veľkorysejšie programy pre starostlivosť o veteránov. Zvýšenie vojenského rozpočtu chce Trump kompenzovať obmedzením zahraničnej pomoci a znížením rozpočtu niektorých federálnych agentúr.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.