Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2017, 00:00

Zdieľaných bicyklov je viac. Aj keď bez zisku

V Číne financuje požičiavanie ekologických dopravných prostriedkov IT gigant Alibaba, dostáva cenné dáta o zákazníkoch.

Zdieľaných bicyklov je viac. Aj keď bez zisku
Zdroj: TASR

Pár mesiacov a bicykle boli preč. Tak sa v roku 2006 skončil prvý pokus o rozbehnutie zdieľania bicyklov a zdalo sa, že tento systém pre našu krajinu vhodný nie je. Časy sa však zmenili a dnes takzvaný bike-sharing funguje v šiestich slovenských mestách. V piatok sa pripojila Nitra, kde službu ponúka spoločnosť Arriva, ktorá v meste zabezpečuje aj verejnú hromadnú dopravu. V Číne ide o miliardový biznis.


Profit je takmer nemožný
Prvou firmou, ktorá na Slovensku začala komerčný bike-sharing, bol Zelený bicykel z Prievidze. Dnes ich prevádzkuje vyše stovky. Okrem Prievidze funguje aj v Bojniciach. Výpožičné na polhodinu stojí 70 centov, čo však na uživenie biznisu nestačí. „Poplatky musia byť vyvážené reklamným smogom alebo participáciou mesta. Ideálne sú všetky tri prvky, ktoré zabezpečia kvalitnú službu,“ myslí si Mirety Dian, výkonný riaditeľ spoločnosti.


V Nitre je cena ešte nižšia, iba 50 centov. No ak by mal bicykel cestujúci požičaný aj celý deň, maximálne zaplatí tri eurá. Arriva od služby očakáva, že zvýši záujem o využívanie mestskej verejnej dopravy, ktorú prevádzkuje. „Chceme poskytovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.